| DoctorOtker22 a întrebat:

Salutare, detin acest pc https://www.pcgarage.ro/......ame-ready/ si nu inteleg de ce pe Fornite cu setarile date pe low-medium cu display rezolution 1440x990 mai am uneori drope frameuri, e normal sau e de la altceva?

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Https://www.gigabyte.com/Motherboard/B450M-DS3H-rev-10#support-dl-driver
Asta e placa ta de baza, instaleaza ultimele drivere, ai acolo download.
Incearca si ultimul update de bios, si vezi sa fie ramii (daca ai 2 placute, dar la cum scrie acolo ai 1) pe dual channel si la 3000 din bios din xmp.
Poti adauga un ssd daca ai buget sa fi sigur ca nu provine de la componentele tale; avand in vedere ca ai un 1050ti chiar daca ai dat "o multime de bani" eu as merge pe ideea ca probabil placa video si hdd-ul iti provoaca drop frame-urile; se poate totodata sa fie de la un conflict de software. Daca ai toate driverele, windows-ul actualizat, ai mai putine sanse sa ai drop frame-uri.
https://www.nvidia.com/Download/driverResults.aspx/140343/en-us
ai aici ultimul drivere pentru placa video.
Maxim poti opta pentru overclock daca stii in ce te bagi (daca nu ai habar, nu incerca). In rest daca detectezi problema ca fiind de la o componenta, nu vad decat un upgrade a acesteia. Poti sa intrii in task manager sa vezi ce intra in "100", posibil disk usage, ramii, procesorul, placa video. Drop frame-urile ar putea fi ceva "normal" daca jocul nu e optimizat 100% ( si nu prea are cum sa fie) si sa iti vina "neregulat" la o perioada de timp, nu "fix in aceleasi conditii, mereu la cateva ore, etc."

| Wr3nch a răspuns:

Poate fi de la viteza ta de net. Daca nu ai router de gaming e recomandat sa folosesti conexiune prin cablu.

| DoctorOtker22 explică (pentru Wr3nch):

Am conexiune prin cablu. Deci cred ca merge ok.

| PainTech a răspuns:

Esti sigur ca driverele sunt cele corespunzatoare?

| DoctorOtker22 explică (pentru PainTech):

Cum imi dau seama ca e driverele sunt cele corespunzator?

| Ana7807820 a răspuns:

E normal