| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, mi-am luat laptop Dell N5010, iar foarte multe jocuri nu-mi merg chiar daca e un calculator foarte bun, cred ca problema e de la placa video findca e cam proasta, uite niste rezultate la un test daca imi merge un joc : You Have: Intel(R) HD Graphics

Features: Minimum attributes of your Video Card
Required
You Have
Video RAM 128 MB 1.7 GB
Hardware T&L Yes
Pixel Shader version 2.0 4.0
Vertex Shader version 2.0 4.0

As vrea niste sfaturi si cam cat costa o placa video bunicica ( 250-512)?

Răspuns Câştigător
| Ceapone66 a răspuns:

Salut. Laptopul e bun dar placa video nu e pentru jocuri. Intel HD Graphics e o placa video cu memorie "shared". Adica isi ia memoria din RAM. Asta o face sa faca greu sau deloc fata jocurilor. Din pacate e laptop asa ca nu vad cum ai putea adauga o plaga video cu memorie dedicata. O sa-ti fie greu cu jocurile. Poate mai scoti ceva daca reduci din setarile video ale jocurilor. Asta daca or sa vrea sa porneasca. imi pare rau dar Laptop-ul tau e multimedia, e bun pentru filme si surfing pe internet.

2 răspunsuri:
| BobbyMaster0fPC a răspuns:

Pai sunt de acord cu "ceapone66" iar o placa video cu adevarat buna costa in jur de 2000-2500 lei.Eu am 2GB RAM si 2. 50GHz iar.asta e rau.jocurile precum Crysis 2 si Battlefield Bad Company 2 se misca rau! chiar si cu rezolutia 800x600

| GeorgeTo a răspuns:

Laptopurile Dell sunt bune insa cand il alegi pentru jocuri trebuia sa te fi informat in legatura cu placa video problema e ca trebuie sa intrebi de unde ai luat daca ii poate fi adaugata placa video pentru ca e posibil sa nu poti si cumperi una degeaba...in al-2-lea rand daca nu te pricepi tu sa o montezi trebuie sa cauti pe cineva priceput si de incredere...o placa video noua buna ar fi nVIDIA geforce gt540m sau gt525m