| Ovydiw a întrebat:

Am o problema la PC...
Deci am intrat la un joc in fifierele leu asa.(ca naveam ce face sau nusiu ce cautam acolo) si am intrat intr-un flder unde era un fisier cu.exe si am dat click pe el, si imi aparea ca se deschide printr-un program.
E asta nu e nimic mare branza, insa de atunci toate fisierele de timpul asta launcher, exemplu iconite din astea care dai click pe ele de incepe jocu alea nu mai merg toate...
Cand dau sa pornesc un joc imi apare ca trebuie sa aleg sa il pornesc printr-un program (o prostie)...
S-a defectat nu stiu ce dracu are. stiu ca nu am fost prea explicit si v-am incurcatlaughing dar sper ca ati inteles ceva ceva si ma puteti ajuta! Mersi multsad!

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Intra in System Restore din SAFE MODE!
SAFE MODE - este un mod de diagnosticare ce functioneaza pe toate sistemele de operare Windows, si care necesita o configuratie minima si drivere generice. Safe mode reprezinta pornirea windows-ului cu un numara minimal de functii necesare pentru lucru. Asa ca, mai jos vei gasi un mic ghid prin care vei afla cum poti intra in Safe Mode fara probleme.
Cum pot sa intru in Safe Mode?
1. Restarteaza calculatorul
2. Apasa butonul F8 pana cand iti apare Advanced options Menu (Reporneste computerul si apasa tasta F8 de pe tastatura inainte de a aparea ecranul de boot al sistemului de operare - tasta o apesi de mai multe ori si repede pana iti apare imaginea de mai jos)
3. In meniul care apare alege "Safe Mode" sau "Safe mode whit networking"
"Safe mode networking" e la fel ca "Safe Mod" doar ca include si internetul.
Vezi foto: http://img534.imageshack.us/img534/3794/windowssafemode.gif
4. Iesirea din "Safe mode" se face simplu, restartam calculatoru si alegem optiunea "Start windows normaly"
Daca nu reusesti sa rezolvi problema in "Safe mode" poti alege si "Last known good configuration" – optiunea aceasta intoarce sistemul la starea optima.
Vezi foto: http://windowsgeek.info/wp-content/uploads/2011/03/5cir12.gif
5. Asteapta ca sistemul de operare sa incarce anumite fisiere necesare deschiderii lui.
Alta solutie aici
http://www.faravirusi.com/......-pot-face/
Si un executabil aici
http://forum.softpedia.com/index.php?act=attach&type=post&id=635767
Succes!

24 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Ce windows ai? Fa un -> System Restore!

| Ovydiw explică (pentru neluL):

Da nelule am cautat mult pe net aceasta problema insa nu am rezolvat nimic.
Am auzit de system restore insa nu inteleg unde il gasesc, ca sa inttru in el?
Ca de la aceasta problema nu ma lasa sa intru la aproape nici un fisier.
Si am vazut ca se poate rezolva cu ceva prin winrar care il extractezi. doar ca mie nu imi merge nici sa extractez...sad
Ce sa fac? daca e cum reusesc sa intru in acest system restore?
Macar daca e sa imi explici tu exact, ca asa daca imi dai copy-paste de pe net nu inteleg ca asa am vazut si eusad
Te rog mult daca poti sa ma ajut te rog fa-o! Raman dator.

| Ovydiw explică (pentru neluL):

Si am Windows Xp...

| neluL a răspuns (pentru Ovydiw):

Intra in Start ->Run-> aici scrie ->System Restore -> In fereastra care se deschide urmeaza pasii...

(system restore iti da timpul inapoi la sistemul tau )

| Ovydiw explică (pentru neluL):

Nu merge sad
Cand dau adica scriu System Restore in Run de la Start imi da System din Windows din C:...
Ce ma fac?

| neluL a răspuns (pentru Ovydiw):

In ce limba e windows-ul tau? Daca este in romana, scrie Restaurare sistem. Sau regleaza data si ora. Detalii cu poze ai si aici
http://tiny.cc/bdrjjw

| Ovydiw explică (pentru neluL):

Am inteles tot acum, si am intrt in system restore!
Dar sa vezi cand dau pe System restore imi da error ca nu pot sa intru ( pentru nu pot sa intru nici in jocuri nici aplicatii nimicsadsadsad)
Ce sa fac? sad.

| Ovydiw explică (pentru neluL):

..Scuze ca tot te bat la cap. dar uite cum sta treabasad
Am intrat in Safe Mode asa cum mi-ai explicat si nu merge, imi porneste si e apr exact ca inainte numa ca se vede ecranu mai urat, tot nu pot face nimic.
Si vr sa incerc a2a varianta numa ca nu-mi apare...

| neluL a răspuns (pentru Ovydiw):

Ce nu-ti apare? si vezi ca ai si a treia varianta! Esti logat ca administrator? Ce eroare iti da in System Restore?

| Ovydiw explică (pentru neluL):

Nu pot sa ma loghez ca administrator, ca imi apare loc de parola si de unde parola thinking
Si am intrat si la varianta a2a (nu vazusem eu bine) dar tot nu merge, imi intra la fel, nu se schimba nimic...sad
E eroarea aia cu Rundll32.exe, am obs ca e foarte discutata pe net insa toate solutiile care pot rezolva aceasta problema, din cate am vazut eu, nu pot sa le folosescsad...

| neluL a răspuns (pentru Ovydiw):

Asta inseamna ca nu sti parola?

| Ovydiw explică (pentru neluL):

NU!
Eu windowsul il am instalat de cineva care mi-a reparat PC acum jumatate de an...
Nici nu cred ca mai am nr lui de telefon...
Si daca nu ma loghez ca admin nu merge?

| neluL a răspuns (pentru Ovydiw):

De obicei intri in windows cu parola? Daca nu intri cu parola inseamna ca intri direct pe contul de administartor. Cauta CD-ul cu windows si dai un -> REPAIR.

| Ovydiw explică (pentru neluL):

Pai da cand intru pc intru direst, nu parola nu nimic.
Si n-am CD cu windows, ca eu am windows-ul instalat de un prieten al vecinului meu, da asta mai demult acum mai bine de jumatate de an, si n-am mai tinut legatura si nici vecinul meu nu s-a mai intanlit cu el...
Si windowsul de mi l-a bagat nu cred ca-i original... e fake... da e bun, adica a fost bun.

Pana la urma cum sa fac sa rezolv problema cu Rundll32.exe?
Cred ca e o cauza pierdutasad nu mai pot face nimicsad

| neluL a răspuns (pentru Ovydiw):

Nu mi-ai zis nimic despre Rundll32.exe! Cand iti apare?

| Ovydiw explică (pentru neluL):

Pai apare cand incerc sa dau Proprietes, sa intru in programe din Control Panel, cand incerc sa extractez ceva (winrar).
Si cand dau sa pornesc anumite instalari imi da tot ERROR sad...
Zice exact asa : C:/Windows/system32/rundll32.exe Not Found!
crying Nu era PC-ul meu destul de distrus acum e si virusatsad

| Ovydiw explică (pentru neluL):

Nu mai bine vorbim pe messenger? uite ID meu.
ov_ovidiu97@yahoo.com

| neluL a răspuns (pentru Ovydiw):

E diferenta intre problema care ai spus-o la intrebare si problema de acum!

Descarca MalwareByte Antimalware de aici: http://www.malwarebytes.org/products/malwarebytes_free

Instaleaza-l si la sfarsit asigura-te ca ai bifat urmatoarele: Update Malwarebytes' Anti-Malware si Launch Malwarebytes' Anti-Malware. Apoi apasa Finish.
Dupa lansarea programului, selecteaza Perform full scan si apoi apasa pe Scan.
La terminarea scanarii apasa OK si apoi Show Results. Asigura-te ca e totul bifat si apoi apasa Remove Selected.

Apoi descarca ''EXE fișiere Fix asociere '' de aici http://tiny.cc/74jljw si la executare da tot timpul click pe -> yes
sau direct link aici: http://www.dougknox.com/xp/fileassoc/xp_exe_fix.zip

| Ovydiw explică (pentru neluL):

Pai asta e ca nu pot, dau click pe aplicatia aia simi apare fereastra de Open With...sad
Nu pot sa accesez nici un program nici o instalare nici un jocsad

| neluL a răspuns (pentru Ovydiw):

Reinstaleaza Windows-ul. De la distanta asa nu stiu cum sa te mai pot ajuta.

| Ovydiw explică (pentru neluL):

Pai nu am CD cu Windows...
De obicei e nevoie sa il instalez odata la vreo 2 ani. si atunci cand se strica...
Asa ca merg direct la cineva care se pricepe.sad
Pffff...
Dar cand apasa F8 cand pornesc acolo imi apare Reebot.
Ce se intampla daca dau Rebot?

| neluL a răspuns (pentru Ovydiw):

Reboot - este o alternativa pentru a reporni calculatorul, Repornirea este uneori necesara pentru a se recupera de la o eroare, re-inițializa drivere, sau hardware dispozitive. O repornire poate să apară, de asemenea, în mod automat în cazul în care dispozitivul sau hardware întâlnește o eroare sau este supraîncărcat. Reboot = restart pc.

| Ovydiw explică (pentru neluL):

Ok
Observ ca nu se mai poate face nimic,,,
Multumesc frumos pentru ajutor.happy

| neluL a răspuns (pentru Ovydiw):

Cu placere!

| neluL a răspuns (pentru Ovydiw):

Intra in System Restore din SAFE MODE!
SAFE MODE - este un mod de diagnosticare ce functioneaza pe toate sistemele de operare Windows, si care necesita o configuratie minima si drivere generice. Safe mode reprezinta pornirea windows-ului cu un numara minimal de functii necesare pentru lucru. Asa ca, mai jos vei gasi un mic ghid prin care vei afla cum poti intra in Safe Mode fara probleme.
Cum pot sa intru in Safe Mode?
1. Restarteaza calculatorul
2. Apasa butonul F8 pana cand iti apare Advanced options Menu (Reporneste computerul si apasa tasta F8 de pe tastatura inainte de a aparea ecranul de boot al sistemului de operare - tasta o apesi de mai multe ori si repede pana iti apare imaginea de mai jos)
3. In meniul care apare alege "Safe Mode" sau "Safe mode whit networking"
"Safe mode networking" e la fel ca "Safe Mod" doar ca include si internetul.
Vezi foto: http://img534.imageshack.us/img534/3794/windowssafemode.gif
4. Iesirea din "Safe mode" se face simplu, restartam calculatoru si alegem optiunea "Start windows normaly"
Daca nu reusesti sa rezolvi problema in "Safe mode" poti alege si "Last known good configuration" – optiunea aceasta intoarce sistemul la starea optima.
Vezi foto: http://windowsgeek.info/wp-content/uploads/2011/03/5cir12.gif
5. Asteapta ca sistemul de operare sa incarce anumite fisiere necesare deschiderii lui.
Alta solutie aici
http://www.faravirusi.com/......-pot-face/
Si un executabil aici
http://forum.softpedia.com/index.php?act=attach&type=post&id=635767
Succes!