| Websters a întrebat:

am facut o mare prostie pe pc, dar nu stiu cum am facut-o si acum toate programele si fisierele cand incerc sa le deschid imi apare o ferestra din care sa aleg un program cu care sa deschid acel fisier. Ce sa fac ca sa se deschida direct si sa nu imi mai apara asta?

Răspuns Câştigător
| vrelian a răspuns:

Ok sa vedem deci ai wiondows 7.iti scriu asa pas cu pas pina la un pct dupa carte cred ca te vei descurca desi restul face calc tot.
-clik dreapta cu mousu pe my computer
-Action Center clik pe el.e undeva jos in stinga
-clik pe Recovery restore computer... e undeva in dreapta
-se deschide o fereastra si ai un tabel cu mai multe date sau cu o singura data acolo in tabel
-daca ai mai multe date acolo alegi o data inainte sa fi facut tu setarile alea gresite la calculator si dai clik pe ea odata.asta daca stii cam in ce data ai facut.
-daca este doar o data acolo, vezi ca jos in stinga ai o casuta bifezi acea casuta unde scrie show more restore points
o sa apara mai multe date in acel tabel.cauti o data(faci clik pe ea odata)dinainte dea face tu setarile gresite si apoi dai next.si mergi cu next sau ce apare pina cind calc singur o sa iti zica sa lasi calc sa gfaca treaba
-o sa se restarteze singur si dupa ce se aprinde iar va contionua, deci lasa-l sa termine.
-te va anunta el ca a restaurat calc la data ce ai aleso cu succes. dupa poti folosi calc.
-atentie daca ai avut instalate ceva p[rograme de tine deci in afara de windows dupa data ce o alegi vor disparea.dar cred ca le poti instala iar fara probleme.ma refer aici la java, la chestii de genul asta.
-cam asta e tot.nu fi speriat ca nu se intimpla nimic rau.
bafta si sper sa fie bine.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acele programe parerea mea este ca trebuie dezahivate incearca cu winrar si a pai incearca sa le instalezi si no sa iti mai apara fereastra

| vrelian a răspuns:

Ok sa vedem.sa nu te complici prea mult du-te si da restore.alegi o data dinainte de a face acele setari de care tu spuiu.de ex daca ai facut acele setari sa zicem pe data de 25 si tu stii sigur ca atunci dai restor de pe data de 22 sau 23 si o sa te aduca cu setrile de la aca data.Este cel imi simplu avind in vedere ca nu ai dat detalii prea multe.ori daca nu mergi pe youtube scrii acolo chestia asta si vezi video ce trebuie sa faci.iar la restore nu ai spus ce windows ai sa iti pot spune exact ce pasi sa faci si unde sa cauti.

| Websters explică (pentru vrelian):

Am windows 7.

| XxXxMariusXxXx312 a răspuns (pentru vrelian):

Multumesc mult. mi-ai fost si mie de ajutor. chiar ma speriasem si nu stiam ce sa fac laughing

| vrelian a răspuns (pentru Websters):

Ok sa vedem deci ai wiondows 7.iti scriu asa pas cu pas pina la un pct dupa carte cred ca te vei descurca desi restul face calc tot.
-clik dreapta cu mousu pe my computer
-Action Center clik pe el.e undeva jos in stinga
-clik pe Recovery restore computer... e undeva in dreapta
-se deschide o fereastra si ai un tabel cu mai multe date sau cu o singura data acolo in tabel
-daca ai mai multe date acolo alegi o data inainte sa fi facut tu setarile alea gresite la calculator si dai clik pe ea odata.asta daca stii cam in ce data ai facut.
-daca este doar o data acolo, vezi ca jos in stinga ai o casuta bifezi acea casuta unde scrie show more restore points
o sa apara mai multe date in acel tabel.cauti o data(faci clik pe ea odata)dinainte dea face tu setarile gresite si apoi dai next.si mergi cu next sau ce apare pina cind calc singur o sa iti zica sa lasi calc sa gfaca treaba
-o sa se restarteze singur si dupa ce se aprinde iar va contionua, deci lasa-l sa termine.
-te va anunta el ca a restaurat calc la data ce ai aleso cu succes. dupa poti folosi calc.
-atentie daca ai avut instalate ceva p[rograme de tine deci in afara de windows dupa data ce o alegi vor disparea.dar cred ca le poti instala iar fara probleme.ma refer aici la java, la chestii de genul asta.
-cam asta e tot.nu fi speriat ca nu se intimpla nimic rau.
bafta si sper sa fie bine.

| Alexandru12355 a răspuns:

Sall all ajutati-ma si pe mine va rog am umblat din greseala la java si acuma toate fisierele sunt la fel puteti s-ami ziceti si mie va rog frumos c-um sa fac?