| Pinnochio a întrebat:

Salutare tpu...Am un laptop si nu stiu ce windows sa bag, am placa video Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU T6400 @ 2. 00ghz, 4gb ram.Ce windows ar trebui sa bag xp, 8, sau 7 si de cat biti? Cu explicatii.

2 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Cam singurul avantaj cu windows XP e aia ca consuma foarte putine resurse, deci mai multe pentru jocuri. Cu toate ca nu e o idee prea buna sa rulezi ultimele jocuri HD pe un laptop. Apropo de win xp, sa stii ca mai nou nu toate jocurile sunt compatibile cu win xp sp3... ca de ex Sniper V2 si altele. e de tinut minte

Daca vei folosi xp, vezi sa fie SP3 pe 64 de biti. Windows vista/7 din nou musai sa fie pe 64 de biti. Orice windows pe 32 de biti si te trezesti ca laptopul tau nu va gasi decat 3.25 din cei 4 GB Ram. lucru nasol, de altfel.

| DeyCj a răspuns:

Ce ai descris tu aici se referă la CPU și rami.Răspunsul meu este depinde pentru ce vrei să folosești PC-ul. Dacă pentru gamming atunci ești condamnat la Wingunoiul lui gates și îti recomand Wingoz 7 home premium pe 64 biți că dacă vei alege pe 32 de biți, datorită arhitecturii sale nu îți va suporta mai mult de 2, 99 Gb ram, restul fiind neutilizați, deci pe x64 vei putea folosi întregul hardware la capacitate maximă. Dacă nu ești gammer recomand o distribuție de Linux.Pentru detalii ia legătura cu mine.Succes