| guimanconstantin a întrebat:

Salutari. problema mea se intituleaza gta4 lag. am un calculator, achizitionat de curand, un procesor AMD FX 6100, 8GB RAM, o placa video gddr5 128 biti 1 gb. deci un pc pentru pretentiosi. imi merg majoritatea jocurilor, pana si gta5, pe low-medium, dar nu inteleg, gta 4, imi sacadeaza inca de la prima misiune, si normal nu cere mai multe resurse si chiar daca le-ar cere, ar avea de unde sa-si ia..care ar fi problema oare/. help me

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Ce e drept, nici placa video nu e stralucita dar la o rezolutie de maxim 1280x1024 nu ar trebui sa fie ea problema.
In continuare dau vina, in mare parte, pe joc si nu pe calculatorul tau.

Cu toate ca nu jocul e de vina, ci motorul cu care a fost facut jocul, unul foarte bun de alta parte dar probabil implementat prost sau optimizat prost pe Windows.

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ahahahaha, ce buna e asta! Deci un calculator de gaming low-end e pentru tine "un pc pentru pretentiosi" - e bine ca am stabilit asta din start. Nu ai zis nici despre CE placa video discutam, nici cum sta sistemul pe partea de alimentare/racire. Ce nu m-ar mira sa ai cooler stock pe furnalul ala de procesor si vreo petarda de Deluxe/Inter-Tech sau mai stiu eu ce...

| CPAElites a răspuns:

Ce placa video e aia?

| Stefancalin1997 a răspuns:

Pai da boss ar putea sa fie si problema de la joc sa-l fi luat de pe un site cu probleme, dar daca e pc cumparat din magazin mai bine o lasi mai moale.

| guimanconstantin explică:

Un FX6100 ti se pare tie low end/. urat, despre sempron ce parere ai/..cred ca nu intelegi ce am scris. imi merge GTA5 cu detalii pe low si medium, fara pic de lag, procesorul la 45 grade, stai linistit nu sunt nou in domeniu. vreau doar sa stiu daca e vreo problema de la game sau de la pc-ul meu. de ce alte jocuri, cu cerinte mai mari, merg, iar asta nu merge. sursa Seasonic S12II-620 Bronze 620W
coolerul
Noctua NH-U9B SE2
A..si nu mai da cu hate, daca esti fan Intel, ca nu pari mai interesant.

| SilviaDulcik a răspuns (pentru guimanconstantin):

FX 6100 este un procesor bunicel.

GTA IV este unul din cele mai prost optimizate jocuri pe Windows.
Placa video tot nu ai specificat-o dar nu e nimic, oricum nu ajuta.
Am trecut recent de la FX 6300 la i5 2320 si se simte diferenta in GTA IV, ce e drept nu joc cu tot in maxim 60 FPS dar oricum, cu setari medii scot ~45 FPS, inainte scoteam doar 30-35 FPS cu aceleasi setari.
Placa video fiind R7 370 2GB, 8GB RAM.

Am impresia ca GTA IV a fost proiectat pe 4 nuclee maxim, de aici si performanta care o ai in joc.
Un nucleu din acest i5 2320 face cat 1, 5 nuclee din procesorul FX 6100, dovedid in diverse alte aplicatii.

In concluzie te sfatuiesc sa uiti de GTA IV pana la urmatorul upgrade.

| guimanconstantin explică (pentru SilviaDulcik):

Placa mea video AMD Radeon HD 5500 Series 1gb 128bit

| SilviaDulcik a răspuns (pentru guimanconstantin):

Ce e drept, nici placa video nu e stralucita dar la o rezolutie de maxim 1280x1024 nu ar trebui sa fie ea problema.
In continuare dau vina, in mare parte, pe joc si nu pe calculatorul tau.

Cu toate ca nu jocul e de vina, ci motorul cu care a fost facut jocul, unul foarte bun de alta parte dar probabil implementat prost sau optimizat prost pe Windows.