| Arianx a întrebat:

Salut, mi-am cumparat recent un laptop Lenovo si majoritatea jocurilor imi sacadeaza rau. Laptopul are:
-procesor: Intel Core i7-6500U CPU @ 2.50 GHz 2.50 GHz
-2 placi video AMD Radeon R5 M330 si Intel HD Graphics 520
-4GB ram
-Windows 7 64-bit
Acum ce vreau eu sa stiu, e normal sa imi sacadeze jocurile precum Prototype2 sau GTA5?
Astept pareri. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| IoNuTz96 a răspuns:

Prietene, in primul rand nu iti recomand sa instalezi windows 8 sau cine ce a mai zis. Iti recomand cu caldura windows 10 x64 care din punctul meu de vedere e cel mai reusit. Acesta mi-a instalat automat prin windows update toate driverele pentru toate componentele in afara de placa video dedicata. Evident ca le puteam instala si manual. La cea dedicata l-am instalat manual si am avut grija sa fie exact care trebuie ( uita-te pe site-ul producatorului AMD).In al 2-lea rand, ai grija ca windows-ul sa fie foarte aersiti, fara programe instalate aiurea pe toate partitiile, desktop-ul plin de poze, muzica, etc. etc. Practic, ca totul sa fie bine trebuie sa ai maxim doua partitii partitia C cu windows + programe minimum necesare, iar partitia D sau E (depinde de caz) cu jocuri/muzica/poze/filme etc. Fara antivirusuri si alte prostii de programe care doar o sa ingreuneze ramii si procesorul. Foloseste de asemenea "Disk Cleanup" din Windows ca sa cureti partitiile de foldere care ocupa aiurea spatiu sau download-uri dupa update-uri
sau chiar si folderl Windows.old (in caz ca iti va aparea la windows 10, de fapt si la 7 apare dupa cateva update-uri de windows ).

Altceva nu stiu ce sa iti mai spun. Placa aceea video e destul de slabuta dar asta nu inseamna ca nu poti juca GTA 5 pe setari LOW sau Medium. Ceva nu este in regula la laptop-ul tau. Urmeaza sfaturile mele si sunt aproape sigur ca iti va merge. Eu pot juca jocuri pe laptop-ul meu (gen gta 5, overwatc, etc ) chiar daca pe "Can i run it" imi spune clar ca nu sunt compatibile (desi "Can i run it" greseste mult in acest sens). Bafta!

9 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Mai baga 4gb ram, nu o sa mai ai probleme cu sacadarile in gta 5 DAR in prototype 2 nu ai ce face, jocul ala e prost optimizat si nici macar pe o nVIDIA 840m nu merge bine care e de 2-3 ori mai buna decat placa ta video.GTA 5 nu are nevoie de cine stie ce placa video, dar are nevoie de ram precum avem noi nevoie de apa, procesorul e ok.

| IoNuTz96 a răspuns:

De cati GB e placa video dedicata si pe cati biti functioneaza? Ai instalat driverele necesare atat pentru celalalte componente (driver placa video integrata Intel, driver audio, driver sata, etc) cat si pentru placa video dedicata? Adu mai multe detalii...

| Arianx explică (pentru IoNuTz96):

Este de 2 GB pe 64-bit, da am toate driverele instalate...nu stiu ce sa mai zic.un prieten mi-a zis ca poate atunci cand intru in joc ruleaza doar pe placa Intel, chiar nu stiusad

| K0sti a răspuns:

Prototype2 sau GTA5? :))
Goguta, ala e laptop de office ce ai tu...aoleu!
Cam asa merge prostia de GTA5 pe laptopul tau: https://www.youtube.com/watch?v=8gWuvxLiHC4
Adica praf!

| Arianx explică (pentru K0sti):

Pai si ce sa ma joc "Goguta" pe el? Super Mario? ....Am uitat sa precizez ceva, daca de ex intru in gta5 si ma joc putin merge perfect! dar dupa ceva timp incepe sa faca figuri dar in niciun caz sa faca ca in videoul ala.

| K0sti a răspuns (pentru Arianx):

Repet, e de office si filme, nu de gaming, concluzia...nu te joci! Daca vrei sa te joci, iti iei desktop, nu pocnitori de laptopuri!

| DryIce a răspuns:

- trebuie sa dai HIGH PERFORMANCE la sistem
- trebuie drivere stabile la toate hardware din laptop
- trebuie windows curat fara virusi
- conteaza si jocurile sa nu fie la maxim graphic (cele gen crysis 3) ca atunci clar sacadeaza pe orice placa scad fps logic. La medium ai vreo 300 fps si la maxim scade la 50 fps de exemplu, asta-i viata

| KillaNoFilla a răspuns:

Pune windows 8 ajuta la fps, sterge programele care nu le folosesti, mai reseteaza pc-ul din cand in cand, dai overclock la placa in bios(daca are configuratia)

E normal sa sacadeze gta 5

| Arianx explică:

Am umblat acolo la amd Radeon settings si am setat de ex prototype2 pe High performance, dar tot degeaba.ce sa fac, sa sterg driverele si sa o iau de la capat sa le instalez?