| MamaligaCuCarnatzy a întrebat:

Trebuie neaparat sa fii softist ca sa poti face jocuri video?
Salut TPU! Sunt pasionat de jocuri video si mi-ar placea foarte mult sa creez si eu cateva. Problema e ca nu stiu sigur daca am cum. Din cate stiu, ca sa creezi un joc video trebuie sa fii softist sau sa te pricepi la informatica-iar aici e problema; eu nu prea ma pricep deloc la informatica. Totusi, nu sunt chiar sigur de chestia asta si ma gandesc ca poate poate o sa pot face cateva joculete. Am auzit ca exista multe programe care se pot folosi pentru a crea jocuri video si nu trebuie neaparat sa stii foarte multa informatica ca sa le folosesti. Un exemplu pe care il pot da e Codrin Bradea-din cate stiu a creat un joc video numit "tunelul" si nu prea are treaba cu informatica : e la facultatea de regie si am impresia ca a fost la filo. Un alt exemplu sunt jocurile de pe roblox-nu cred ca trebuie sa stii informatica ca sa folosesti roblox studio si respectiv sa creezi un joc pe roblox...adevarat, nu se compara cu un joc de sine statator cum sa zic eu asa dar totusi, mai bine decat nimic. De asemenea, trebuie sa luam in calcul faptul ca doar daca nu pot sa-l termin din lipsa anumitor cunostinte nu inseamna cu nu-l pot face : ma gandesc ca daca eu de exemplu am facut 90% din joc iar resul de 10% nu pot sa-l fac din diferite motive nu a fost o pierdere de timp-platesc pe cineva care stie sa-mi faca restul de 10% si gata.Voi ce credeti:
SE POATE FACE UN JOC VIDEO FARA CINE STIE CE CUNOSTINTE DE INFORMATICA? DACA DA, CAM CE PROGRAME SE POT FOLOSI? Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| TrustMeIKnow a răspuns:

Da se poate, sunt anumite game engine...sa le zicem asa chiar daca asta ar fi, drag and drop.
Ex: BuildBox (cel mai folosit)
GameMaker 1 si 2
Godot
Construct 2
RPG Maker - > toate

Cele enumerate sunt facute pentru cei care nu stiu un limbaj de programare in care sa lucreze (C#/C++/Java/etc).
Toate costa bani sau aproape toate, doar trial sau variante care sunt mai limitate daca nu ai $$.
Cauta ce am scris pe YT si vezi care iti place, testezi si inveti sa lucrezi in el.

| Yurisa a răspuns:

Nu, nu poti. Gandeste-te ca si pentru a face un joc de minesweeper exista un intreg algoritm. Daca faci moduri pentru roblox/minecraft, etc nu inseamna ca FACI TU UN JOC, te folosesti de ce au construit ceilalti.
Daca nu stii nicio boaba de informatica sansele ca tu singur sa faci un joc fara sa stii de javascript sau unity s-a terminat.
exista programe (precum RPGmaker) dar si acolo tot trebuie sa stii cate ceva.
Codrin probabil nu a facut jocul singur, gandeste-te ca e un youtuber foarte cunoscut, stie multa lume si multa lume stie de el. A fost ajutat 100%.