| anonim_4396 a întrebat:

Un HDD se poate strica din cauza jocurilor piratate ce conțin viruși?

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Da, un HDD (hard disk drive) poate fi afectat de virusii din jocurile piratate. Virusii pot infecta sistemul de operare și pot cauza probleme cu HDD-ul, cum ar fi erorile de sistem sau pierderile de date. De asemenea, virusii pot duce la scăderea performanței sistemului sau chiar la blocarea acestuia.

Este important să vă protejați sistemul de virusi și malware prin instalarea unui program de securitate de încredere și prin evitarea descărcării și instalării de programe sau jocuri piratate. Utilizarea unui program de securitate poate ajuta la detectarea și eliminarea virusilor înainte ca acestea să afecteze HDD-ul sau sistemul dvs

| Anonim7391 a răspuns (pentru DjSannan):

Laptop-ul efectiv nu mai pornește, crezi ca e ok sa ii pun hard sau sa fac upgrade la ssd

| DjSannan a răspuns (pentru Anonim7391):

Dacă laptop-ul dvs. nu mai pornește, ar putea fi o problemă cu hard disk-ul. În acest caz, ar putea fi necesar să înlocuiți hard disk-ul sau să faceți un upgrade la un SSD (solid state drive).

Punerea unui hard disk nou sau actualizarea la un SSD poate fi o soluție bună pentru a rezolva problemele cu care se confruntă laptop-ul dvs., dar asigurați-vă că aveți cunoștințele și echipamentele necesare pentru a face acest lucru în siguranță. Dacă nu sunteți sigur cum să procedați, este recomandat să apelați la un profesionist sau să aduceți laptop-ul la un service autorizat pentru a fi reparat.

Dacă laptop-ul dvs. nu mai pornește din cauza altor probleme, cum ar fi o problemă cu bateria sau sursa de alimentare, punerea unui hard disk nou sau actualizarea la un SSD nu vor rezolva problemele. În acest caz, ar trebui să încercați să diagnosticați și să rezolvați problema de bază înainte de a lua în considerare schimbarea hard disk-ului sau a actualizării la un SSD

| Wr3nch a răspuns (pentru Anonim7391):

Da-i pace ca el iti da doar raspunsuri copiate de pe net. Hardul tau nu are probleme de la jocuri, ci de la faptul ca e vechi sau defect. Nu apare nimic pe ecran?

| Anonim7391 a răspuns (pentru Wr3nch):

Ecranul e negru efectiv adică se încarcă dar nu intra in desktop

| Wr3nch a răspuns (pentru Anonim7391):

Iti intra in bios? Sau ramane negru tot timpul, si dupa ce apesi pe butonul de start si tastele F?

| Anonim7391 a răspuns (pentru Wr3nch):

Rămâne negru

| Wr3nch a răspuns (pentru Anonim7391):

Atunci pot fi mai multe. E rost de service.

| NLS a răspuns (pentru Anonim7391):

"Ecranul e negru efectiv adică se încarcă dar nu intra in desktop"

Daca ecranul e negru complet, insa sistemul pare sa functioneze, e aproape sigur un contact imperfect la RAM, problema pe care am intalnit-o foarte des in ultima vreme.
Pe calculatoarele altora, pe al meu nu, dar de curand s-a lovit si taica-meu si un vecin de asta.
Plus un prieten, plus alti cunoscuti.
Scoti placutele de RAM, si le pui la loc, dar fiecare in locul celelalte, apoi ar trebui sa ai si imagine.
Uneori o ia si fara sa ii faci nimic, dupa ce trece mai mult timp.
Cauza e dilatarea placii in zona contactelor cand trece curant prin placa de RAM, apoi contractia zonei cu contacte, cand placa se raceste.
Uneori ajunge o diferenta de un micron (0. 001mm), pentru ca sa se dea totul peste cap.

Daca ai fi avut PC, o alta problema ar fi putut veni de la cablul dintre PC si monitor (sau uneori, mai rar, probleme cu placa video).

Problemele cu HDD-ul/SSD-ul sunt semnalizate de ecrane albastre cu un cod de eroare,
sau ecrane negre, in care apare cel putin un rand de text.
Niciodata nu o sa vezi un ecran complet negru la o problema de bootare.

| Anonim7391 a răspuns (pentru NLS):

Am uitat sa specific ca scris ceva mai jos și se încarcă
Dar întrebare este se poate deteriora un HDD din cauza virușilor? Unii zic da alții nu asta ma interesează mai mult deoarece oricum intenționez sa pun ssd

| NLS a răspuns (pentru Anonim7391):

NU se deterioreaza nimic, nici HDD, nici SSD.
Virusii pot sterge date de pe acestea, sau pot modifica fisiere de sistem (ce apartin de Windows), facandu-le inutilizabile (uneori, foarte rar, nu mai poti intra in Windows. Alteori primesti erori la bootare cum ca fisierul cutare lipseste, sau a fost corupt).
Si bineinteles, iti pot cripta fisiere de-ale tale, le pot sterge, le pot face inutilizabile, etc
Insa fisierele de sistem se pot corupe uneori si singure, nu e nevoie de un virus sa faca asta. Poate aparea de la incompatibilitate intre 2 drivere de exemplu.

Formatand discul (HDD sau SSD) si reinstaland Windowsul de la 0, acesta devine din nou 100% functional.
Trebuie insa sa scanezi celelalte partitii (D:\ E:\ etc) in caz ca ai, pentru ca daca ramane acolo vreun virus, acesta poate ajunge din nou destul de usor pe partitia cu Windowsul si poate din nou infecta fisiere de sistem.

"Am uitat sa specific ca scris ceva mai jos și se încarcă..."

Si acum poate ai de gand sa ne spui si noua ce indica pe ecran, ca sa te putem POSIBIL ajuta.

Ce ai tu acolo 99% nu e de la vreun virus.

| Anonim7391 a răspuns (pentru NLS):

Deci hai sa îți explic
Eu am un laptop ce l-am stricat mai demult, și am pus un HDD mai slăbuț(asta mi-a zis it stul ca deja l am Dat jos și mi-am dat comanda de ssd)bun, Timp de 4 ani de zile cam așa am utilizat acest HDD iar din când in când instalam jocuri piratate de pe site-uri precum stemunlcoked sau site uri indiene, probabil da a băgat viruși.Dar când Its-ul a băgat in laptop un ssd de proba și își revenise ma băgase in desktop, deci problema era de la HDD.
Însă am uitat sa îl întreb dacă de la viruși S-o stricat sau pentru ca era prost calitativ.
Acm de asta întreb e probabil ca de la viruși? ca eu l am utilizat in condiții normale in afara de jocuri piratate.
Mulțumesc

| Anonim7391 a răspuns (pentru NLS):

Degeaba voiam eu sa șterg virușii dacă laptop ul se încarcă la nesfârșit ne putând sa îl mai accesez?
Ce cauze sunt pentru defectarea hardului? pe mine nu ma interesează ce piesa s-a stricat ca am aflat, ma interesează cauza mai mult ca sa evit pe viitor

| NLS a răspuns (pentru Anonim7391):

Ti-am zis, HDD-ul nu se "defecteaza" definitiv, chiar daca ai fi luat virusi de pe site-urile acelea.
Incarcarea la nesfarsit poate avea mai multe cauze, virusii sunt una dintre ele.
O alta cauza pot fi sistemele de fisier corupte din cauza driverelor, sau pur si simplu, din cauza unui update de Windows (Windowsul deja are traditie in a strica sistemele cu update-uri nereusite).
Sau poate fi o problema hardware.
Ori HDD-ul e stricat fizic (fara nici o legatura cu vreun virus sau altceva), ori placa de baza, ori RAM-ul nu face contact, etc...
Insa pentru a descoperi exact ce e, trebuie sa stiu ce mesaj afiseaza.
Daca nu afiseaza absolut nimic, e de obicei RAM-ul.

Reinstalezi Windowsul si merge din nou perfect (daca defectul nu e de natura hardware).
Doar ca un SSD ii va da un plus de performanta laptopului, deci e binevenit sa instalezi Windowsul pe un SSD.

| Anonim7391 a răspuns (pentru NLS):

Tu recomanzi SSD sa imi cumpăr?
Ca nu as mai trece pe hard din nou
Pana la urma bine ca s-a stricat ca am auzit ca un ssd schimba puterea laptopului.
De exemplu am mai avut un laptop plin de poze și atât și s-a stricat hardul, i am pus ssd și e și ăla ca nou?
Cam cât e perioada de viața a unui HDD de laptop? Pe mine m au dus 3-4 ani amândouă.
Mulțumesc încă odată pentru sprijin

| Anonim7391 a răspuns (pentru NLS):

Ăla care mi l-o dat jos o zis ca hardul e dus pe dick?
Ma gândesc ca dacă era de la viruși nu se defecta de tot cum ai zis tu

| Anonim7391 a răspuns (pentru Anonim7391):

Nu stiu dc s-a pus semnul întrebării eu am pus emoticon de ras