| alexandru67762928 a întrebat:

Se strica PC-urile din cauza jocurilor?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Orice piesa sufera uzura fizica si morala. Uzura fizica este din cauza curentului electric, iar uzura morala este din cauza invechirii si nu mai corespunde noilor cerinte. Partea de jocuri contribuie dar atat de putin ca este insesizabil.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, doar laptopurile se strica.

| NLS a răspuns:

PC-ul nu e o piesa pe care o cumperi si tragi de ea pana isi da duhul.

Trebuie sa verifici zgomotul facut de ventilatoare, temperaturile, sa il cureti o data la 2 ani macar de praf (ideal ar fi cu un compresor cu aer).

Pasta termica nu trebuie schimbata mai des de 5 ani, daca a fost aplicata corect, si daca a fost de calitate.
(aud mereu foarte multi abramburisti cu:
nu iti merge bine fiindca trebuie sa schimbi pasta termica)

Referitor la cazul tau concret (cealalta intrebare) sistemul de operare poate crapa,
sau obtii freeze-uri, restart-uri, etc, cand apar anumite incompatibilitati (sau virusi) in sistem.
In acest moment e cazul si momentul sa reinstalezi Windowsul.

Am sistem din 2009 (al fratelui) ce inca merge brici (Core2Quad Q9650, 2x4GB RAM, placa video am schimbat-o doar, fiindca era mult depasita).

PC-ul meu e facut in decembrie 2011, si am schimbat doar placa video si eu;
suplimentar am inlocuit un HDD si o sursa, care se defectasera.

| Lukasssz a răspuns:

Nu