| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPUbig grin.
Intrebarea mea este, in caz ca cineva sare la bataie si am de exemplu o replica fidela bereta 9mm ( o amarata de bricheta),am voie sa il,, intimidez\amenint".

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai voie, este legitima aparare.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Singura conditie este sa nu fie o replica fidela (functionala) sau daca da, sa ai permis de port arma si sa respecti conditiile de folosire a armei.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

E brichetalaughing

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci o poti folosi dar daca se prinde adversarul sa vezi atunci fericire!

| LoLiPoP101 a răspuns:

Daca te ataca...cu siguranta ca ai voie

| Criterion a răspuns:

Daca e ziua, n-ai nicio sansa.Noaptea sau in semiintuneric ai avea o sansa.Dar daca nu esti convingator, risti enorm. Daca oponentul e destul de curajos sau nebun si vine spre tine si nu tragi un foc in sus, ai patit-o.
Indiferent cum ar fi, iti risti libertatea, daca esti sau nu surprins de un organ de ordine.Vezi aici:
http://www.realitatea.net/......45086.html
Articolul din lege aici:
http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-193-cpen
""ART. 193

Ameninţarea

Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva ei, a soţului ori a unei rude apropiate, dacă este de natură să o alarmeze, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.

Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală."
Ai mare grija! Concluzia o tragi singur.
S-auzim de bine!

| anonim_4396 explică (pentru Criterion):

Stai linistit frate ca nu stau sa amenint lumea pe stradarolling on the floorsau sa ma duc la magazine sa amenint vanzatoarea sa imi dea bani.Ma refeream strict in autoaparare.
Si daca iti zic ca vin la tine si te bat e tot amenintare, dar nu o sa te ia nimeni in serios.

| DyDyy23 a răspuns:

Nu cred