| MihaiTelescu a întrebat:

Daca am 18 ani si imi cumpar un pistol airsoft cu 6.1 joules am nevoie de autorizatie sau permis? Sau pot tine pistolul cu mine pe strada sau in masina cand merg undeva? (Dau funda)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru pistol cu aer comprimat este nevoie de notificare la politie.
Nu-l poti purta in anumite locuri sau la anumite evenimente, fapta ar fi infractiune conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

In afara de faptul ca nu este legal sa il ai asupra ta.
ce vrei sa faci cu acest pistol de airsoft? eventual sa enervezi vreo matahala...
eu zic sa renunti la chestii si la ideea asta de "autoaparare"

| Mosotti a răspuns (pentru Simpatic):

Pistol din ala am si eu, se foloseste pentru tras la tinta.
Nu este pistol cu diaboluri de plumb! La ala trebuie permis.
La astea cu bile de plastic stiu ca nu trebuie.

Eu il am pe asta:

https://www.emag.ro/revolver-airsoft-magnum-g733-gag234015/pd/DRMYS7MBM/

Luat in 2012 cu 650 lei.
Are 2 Jouli si trage f bine in sticle de plastic de 0, 5 m de la 5-6 m, e mistocuta treaba.
Nu stiu ce ii trebuie 6 jouli.

| Simpatic a răspuns (pentru Mosotti):

Te cred, si nici dupa mine pistolul cu airsoft nu ar trebui sa intre sub incidenta legii, dar ce te faci la un control asupra masinii daca ai asupra ta un astfel de pistol, caci domnii garcea mai intai fac acte si dupa aceea se hotaraste ca de fapt nu era un pistol care daca il aveai asupra ta ti se deschide dosar penal!
In schimb tu esti om mare de ani si nu il vei folosi la cine stie ce intimidari, adolescentii insa pun problema altfel ei vor sa foloseasca air soft pentru "autoaparare", difera scopul

sa iti zic un lucru nu ai voie sa detii in masina nici macar spray lacrimogen! la controale facute de trupele de mascati cauta bate de baseball, sprayuri etc orice ar putea fi folosit la agresarea cuiva!
avand bmw M3 in trecut adica marca care din pacate este considerata "de cocalari", am fost oprit de trupele speciale ale politiei si verificat pentru arme albe si alte asemenea obiecte!

deci adolescentii ar trebui sa se gandeasca mai bine ce poarta asupra lor pentru asa zisa autoaparare! in spatiu public sa ai electrosoc, spray lacrimogen eventual baston telescopic si sa zici politiei ca le aveai asupra ta ca sa te aperiwinking

| Mosotti a răspuns (pentru Simpatic):

De ce sa nu am voie spray in masina? Am voie sa port la mine, e de autoaparare, nu ai voie sa-l folosesti in spatii inchise doar.
Nu trebuie sa explici nimic daca esti major, alea sunt tocmai pentru aparare la liber.

Poti avea pistol aisoft de 2 jouli de ex, e si ala la liber. Daca il folosesti ca intimidare e alta, dar ai problema din cauza asta, nu ca il ai.

| Simpatic a răspuns (pentru Mosotti):

Se tine cont de lege :

„prevederile articolului 2 punctul 4 din Legea 61/1991 republicată, pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice, prevede sancționarea contravențională pentru aruncarea asupra unei persoane, construcții sau asupra unui mijloc de transport cu (…) substanțe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant(…), dacă nu s-au produs vătămări ale integrității corporale sau sănătății, ori pagube materiale".

daca in masina poti avea spray cum bine ai punctat mai sus m-am referit pe langa acest tip de spray la bata de baseball!

iata ca exista si locuri in care nu ai voie sa detii asupra ta spray lacrimogen/cu piper:

pe scurt depinde unde mergi. Mai precis, este interzis sa ai la tine un spray lacrimogen, considerat obiect periculos, in mijloacele de transport in comun, deci daca circuli cu autobuzul sau tramvaiul catre locul de munca sau catre scoala si inapoi, nu prea ai cum sa-l iei cu tine fara sa incalci legea. Pedeapsa presupune amenda sau inchisoare de la 3 luni la 1 an.

Portul acestui dispozitiv este de asemenea interzis in locurile in care au loc adunari publice, deci daca il ai la tine si te interesectezi cu o demonstratie sau un concert, ar fi bine sa eviti multimea. In cazul in care are loc vreun incident si ajungi sa fii perchezitionat, poti avea probleme.

Nu-l lua cu tine daca mergi pe stadion la meci si lasa-l acasa daca te duci in orice locatie de agrement (zona amenajata pentru gratare, parc etc.).

Este de la sine inteles ca nu ai ce cauta cu spray-ul lacrimogen in institutiile autoritatilor publice sau ale unor persoane juridice de interes public si nici in locatii rezervate procesului electoral.

Legea care acopera portul de spray cu piper este Codul Penal, mai precis articolul 372.

| Mosotti a răspuns (pentru Simpatic):

Da, sa nu ai in masina bata, aia e altceva, si am zis si eu ca sunt locuri unde nu e voie spray in locuri aglomerate, ca de fapt cine te ataca, te ataca in loc mai izolat.

| Simpatic a răspuns (pentru Mosotti):

Stii ce vreau eu sa imi pun in portbagaj? o cheie franceza de aceea mare, sa vedem din punct de vedere a legii cum se interpreteaza, caci mi-ar trebui sa schimb roata laughing sa strang prezoanele, glumesc
poate fi utila scula de mai sus, fata de bizonii cu volan pe dreapta si numere de Bulgaria, mai ales cand aceasta ar putea fi ultima solutie, caci asa cum se intampla pe net asa se intampla si in realitate, uneori cu prostii nu o poti rezolva din vorbe, mai ales acolo unde prostul este arogant si agresiv! am vazut cazuri de melteni precum cei descrisi de mine cateva randuri mai sus, care aveau in masina lor ce crezi? nu topoare ori sabii ci sapă (acea unelta folosita in agricultura) happy

| Lupică27 a răspuns:

Tot ce trece de 4j necesita port de arma sau autorizare si trebuie inregistrat la militie.
Legile de purtare si/sau detinere in autovehicul sunt altele in momentul in care ai nevoie de un document ca sa deti asa ceva.

| saresipiper a răspuns (pentru Lupică27):

Si daca il tine doar acasă in caz ca intra un hot?

| Lupică27 a răspuns (pentru saresipiper):

Trebuie tinut in conditiile prevazute de lege, gasesti pe google articolele.

| MihaiTelescu explică:

Sau pistolul sa aiba 5.6 jouli, si sa fie cu aer comprimat co2