| ktalyn178 a întrebat:

Aș dori ca doar cunoscătorii să mă ajute:
În urma parafării acordului de la Vilnius între Rep. Moldova și U.E., cetățenii moldoveni pot călători în Italia fără a mai avea nevoie de viză?
Știu că până acum aveau nevoie de viză sau chemare din partea unui cetățean italian, domiciliat pe teritoriul Italiei. Dar mă întreb, acum, după aderarea Moldovei (dar de fapt, chiar a aderat?), moldovenii pot trece granița spre Ungaria, Italia și alte țări din Uniune?
Vă mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Este un acord de preaderare prin care Moldova se obliga ca pana la aderarea la UE sa indeplineasca niste conditii. Dupa aderare veti putea calatori doar cu cartea de identitate.