| vlalecs a întrebat:

Pentru un cetățean Român/Italian (cu dublă cetățenie), având un autovehicul înmatriculat in Italia, cât este permisă circulația cu acest autovehicul pe teritoriul României?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de cat sta in Romania.
Daca are domiciliu stabil si sta peste 6 luni in Romania atunci va trebui sa inmatriculeze masina in Romania.

| vlalecs explică (pentru Ioandelasal):

Deci masina poate circula 6 luni? Politia are date referitoare la data întrării masinii in România? Daca el vrea sa stea 8 luni in România si 4 in Italia?

| Ioandelasal a răspuns (pentru vlalecs):

Da, poate circula 6 luni si are data intrarii de la frontiera.
Nu stiu cat poate circula in Italia cu numere de Romania.