| Hattoldy a întrebat:

"Absolvenţii a cel puţin 10 clase, în vârstă de minim 16 ani, pot beneficia de o indemnizaţie de şomaj de 250 de lei, pentru o perioada de şase luni"

Acolo spune ca poti face indemnizatia la maxim 60 zile dupa absolvire, pot face acum indemnizatia daca am terminat anul asta 10 clase?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai poti obtine indemnizatia de somaj pentru absolventi, ai depasit cu mult termenul de 60 de zile pentru inregistrare si luare in evidenta la AJOFM, termen ce se socoteste de la incheierea cursurilor cl. a X-a.
Pesemne nici nu ai citit mai departe, daca urmezi studii in continuare nu poti beneficia de somaj.

| darrio2007 a răspuns:

Te-ai trezit prea tarziu.Au trecut mai bine de 2 luni de la absolvirea a 10 clase.Dar daca continui cu scoala nu poti beneficia de indemnizatie de somaj.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cred că tu ai "UITAT" când ai absolvit cele 10 clase :(

Data absolvirii a fost 19.06. 2015 - vezi Structura anului scolar 2014-2015 la linkul :
http://www.edums.ro/Structura-anului-scolar-2014-2015.pdf
De la acea dată se calculează cele 60 de zile care se împlinesc la data de 20.08. 2015!
Deci, NU mai poţi depune Cerere pentru Ajutorul de şomaj!
Şi, oricum, dacă îţi continui studiile ( clasa a 11-a ), NU poţi solicita Ajutorul de şomaj decât la terminarea liceului...

Toate cele bune!