| Mihaica_Dan_1998 a întrebat:

Salutare. Am cumparat acum 2 saptamani o masina cu numere negre, cu fiscal, contract vanzare cumparare, tot. Acesta mi-a spus ca doreste numerele inapoi fiindca si-a cumparat deja o alta masina si are programare in august la numere. Insa eu, fiind dintr-un alt judet mult mai civilizat, am programarea tocmai in octombrie pentru numere. Ce pot face sa nu stau cu masina pe dreapta 2 luni? A spus ca daca nu i le trimit pana in august, cand ajunge la preschimbare le dă ca deteriorate si-si ia placi noi, in speta voi circula ilegal cu ale mele dupa. Nu eu ar trebui sa am castig de cauza? Sa pot ramane cu numerele negre pana imi termin treaba? Mersi frumos

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Problema cu numerele este la intelegerea partilor, daca sunt din acelasi judet. Daca sunteti din judete diferite nu se pot pastra numerele, trebuie restituite vanzatorului, avand in vedere ca trebuie sa-ti inmatriculezi masina in judetul tau in maximum 90 de zile de la cumparare.
Nu este nici o problema s-o inmatriculezi mai repede, poti face o inmatriculare provizorie, pe o perioada de 90 de zile si abia apoi sa faci inmatricularea permanenta.