| Alysée a întrebat:

Daca mi-a dat amenda ca n-am avut bilet dar eu nu am semnato mai este valida?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asa este prevazut in OG 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor si nu conteaza nici daca adresa nu este buna, citez:
"ART.17.Lipsa mentiunilor privind numele, prenumele şi calitatea agentului constatator, numele şi prenumele contravenientului, iar în cazul persoanei juridice lipsa denumirii şi a sediului acesteia, a faptei sãvârşite şi a datei comiterii acesteia sau a semnãturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constata şi din oficiu.
ART.18.Contravenientul este obligat sa prezinte agentului constatator, la cerere, actul de identitate ori documentele în baza cãrora se fac menţiunile prevãzute la art. 16 alin. (3). In caz de refuz, pentru legitimarea contravenientului agentul constatator poate apela la ofiţeri şi subofiţeri de poliţie, jandarmi sau gardieni publici.
ART.19.(1) Procesul-verbal se semneazã pe fiecare pagina de agentul constatator şi de contravenient. In cazul în care contravenientul nu se afla de fata, refuza sau nu poate sa semneze, agentul constatator va face menţiune despre aceste împrejurãri, care trebuie sa fie confirmate de cel puţin un martor. In acest caz procesul-verbal va cuprinde şi datele personale din actul de identitate al martorului şi semnãtura acestuia.
(2) Nu poate avea calitatea de martor un alt agent constatator.
(3) In lipsa unui martor agentul constatator va preciza motivele care au condus la încheierea procesului-verbal în acest mod."

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca este valida, agentul constatator va scrie un martor. Numai bine!

| Alysée explică (pentru Ioandelasal):

Ce conteaza un martor ca m-a dat jos si mi-a facut amenda mi-a luat cnp ul si adresa care oricum nu e buna.plus ca daca nu m-a pus sa semnez este egal cu 0.adica normal ar fi fost sa semnez sau proces verbal cv.si aveam bilet doarca nu mergea compostorul si tocmai urcasem.o_0 cine o sal creada pe le fara nici o dovada de la mine. poate mi-a luat datele la nimereala de cine stie unde.

| Alysée explică (pentru Ioandelasal):

Si daca vreau sa imi anulez actul de identitate pe baza caruia sa intocmit amenda? thinking

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alysée):

Nu gandesti corect. Cum sa-ti anulezi actul de identitate?
Si apoi tu chiar n-ai citit ce spune legea, doar lipsa numelui si prenumelui contravenientului atrage nulitatea. Actul de identitate se poate preschimba, atunci cand trebuie, tocmai de aceea nu a fost prevazut. De asemenea, ai savarsit contraventia asa ca plateste.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alysée):

Asa este prevazut in OG 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor si nu conteaza nici daca adresa nu este buna, citez:
"ART.17.Lipsa mentiunilor privind numele, prenumele şi calitatea agentului constatator, numele şi prenumele contravenientului, iar în cazul persoanei juridice lipsa denumirii şi a sediului acesteia, a faptei sãvârşite şi a datei comiterii acesteia sau a semnãturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constata şi din oficiu.
ART.18.Contravenientul este obligat sa prezinte agentului constatator, la cerere, actul de identitate ori documentele în baza cãrora se fac menţiunile prevãzute la art. 16 alin. (3). In caz de refuz, pentru legitimarea contravenientului agentul constatator poate apela la ofiţeri şi subofiţeri de poliţie, jandarmi sau gardieni publici.
ART.19.(1) Procesul-verbal se semneazã pe fiecare pagina de agentul constatator şi de contravenient. In cazul în care contravenientul nu se afla de fata, refuza sau nu poate sa semneze, agentul constatator va face menţiune despre aceste împrejurãri, care trebuie sa fie confirmate de cel puţin un martor. In acest caz procesul-verbal va cuprinde şi datele personale din actul de identitate al martorului şi semnãtura acestuia.
(2) Nu poate avea calitatea de martor un alt agent constatator.
(3) In lipsa unui martor agentul constatator va preciza motivele care au condus la încheierea procesului-verbal în acest mod."

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Da, e validă.
Pe viitor ia-ți bilet, sau uită-ți buletinul acasă.