| IzvorulDeIntelepciune a întrebat:

Acum ca se apropie alegerile prezidentiale, fara a face campanie nimanui pentru ca va zic din start ca nu-mi place absolut deloc niciun candidat, am si eu o intrebare fireasca dar pe care vad ca nu si-o pune nimeni :
Cine este acest Klaus Iohannis?
Eu de exemplu nu stiu prea mare lucru despre el, cel putin nimic in afara de descrierea lui foarte superficiala facuta de catre posturile de televiziune. Ma consider un om in general informat si cu toate astea habar n-am prea mare lucru despre individul asta dat de sondaje cu sanse reale sa castige PRESEDENTIA ROMANIEI. Mi se pare o aparitie foarte discreta si mi se mai pare ca se vrea sa fie asa (de regula toti candidatii la prezidentiale sunt disecati si intorsi pe toate partile in media imediat ce isi anunta candidatura)
Ce ne scapa? Vi se pare normal ca un om despre care nu stim mai nimic sa fie dat cu sanse reale pentru asa un post important si pana la urma decisiv in stat?
As vrea si eu sa cunosc mai multe asa ca rog in special cetatenii Sibiului (dar si pe cei care poate il cunosc din alte surse decat mass media) sa dea aici cateva informatii. Multumesc.

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

S-a scris destul, doar ca n-ai fost tu interesat, altfel gaseai destule articoele, inclusiv pe internet.
Daca isi va depune candidatura o sa se scrie si mai mult, pro, contra sau neutru.

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru Ioandelasal):

Ba crede-ma, am fost. Doar ca articolele aparute sunt trase de par toate si nu spun mai nimic. Sau ma rog, pentru cei superficiali poate sunt suficiente.

| Ioandelasal a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Sa nu-mi spui ca le-ai citit pe toate!
Si fii mai civilizat, nu ma cunosti deloc si nu retin sa te fi etichetat.

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru Ioandelasal):

Nici eu nu retin sa te fi etichetat. Pe toate n-ai cum sa le citesti niciodata pentru ca majoritatea se repeta.

| Ioandelasal a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Si atunci ce inseamna "pentru cei superficiali poate sunt suficiente"?

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru Ioandelasal):

Am folosit cuvantul poate ceea ce inseamna ca nu sunt sigur.
In plus nu ti-am zis tie ca esti superficial, daca te-ai simtit atunci problema e la tine nu la mine, cu tot respectul.

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

Se știe, amicul meu, se știe despre el multe. Caută pe google: "Klaus Iohannis dosare penale" sau "Klaus Iohannis trafic de copii"... nu a fost prea sfânt omul.
Oricum, n-avem pe cine alege în opinia mea... s-a dus, nu mai găsim noi om ca și Cuza.

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Am zis ca alea de pe guagal or fi conspiratii sau inscenari asa cum se practica pe la noi.

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nu-s conspirații.
Oricum, stăm prost, n-avem pe cine alege...

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

''Oricum, stăm prost, n-avem pe cine alege...''
de asta sunt constient.

| CosminC86 a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Asta o stii de pe antena3 a criminalului de Voiculescu, nu? Nu spun ca e vreun sfant Iohannis, insa orice e mai bine decat FSN. Criminalii astia au fost pupincuristii lui Ceausescu si apoi vin și ne dau noua lectii de democratie. Tot PSD-ul este corupt si au furat tot ce se putea fura, Dragnea, Ilie Sarbu, bolsevicul de Iliescu, Voiculescu si multi multi altii.
Eu o sa votez cu Iohannis numai ca sa nu iasa Ponta cu hoarda lui de hoti.

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru CosminC86):

Scuza-ma ca intervin dar si PNL se trage mai nou tot din FSN, asta de cand a fuzionat cu PDL.
PDL (fost PD) si PSD sunt cele 2 mari produse in urma scindarii FSN-ului sau mai exact a PDSR-ului.

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru CosminC86):

Nu mă mai uit la TV de 3-4 ani... mă informez de pe net. Oricum, cei drept nici eu nu-l suport pe parazitul ăla de Ponta.