| anonim_4396 a întrebat:

Acum cateva zile m-am angajat la o firma si mi au fost cerute diferite acte cazier analize etc In urma investigatiilor medicale am fost declarat apt din punct de vedere medical si psihologic iar in momentul in care m-am dus la angajator spre a i prezenta documentele mi s-a spus ca trebuie sa mai sustin inca un test psihologic in cadrul firmei unde voi lucra Vreau sa stiu si eu cat de legal este acest test pe care urmeaza sa il dau la firma si daca din moment ce eu am hartie de la psiholog ca sunt sanatos angajatorul imi mai poate cere inca un test.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nici Codul muncii si nici o alta prevedere legala nu interzic testele psihologice facute de un angajator.
Pesemne este un test psihologic specific functiei pe care o vei indeplini.

1 răspuns: