| デイダラくん a întrebat:

Ajutor! Eram cu cea mai bună prietenă a mea în autobuz, şi nu am validat niciuna, mergând doar 2 staţii. A venit controlul, iar eu aveam călătorii, însă nu am validat, iar aia îi tot dădea că abonamentul e expirat. [carnetul e la diriga, aşa că am luat călătorii].

Coboram la prima, iar doamna aceea ne-a pus cardurile pe un fel de dispozitiv, şi a văzut că nu am validat, deşi aveam călătorii. Ne-a cerut să ne legitimăm, am refuzat, au coborăt cu noi şi ne-au ameninţat că 'vine amenda acasă', apoi am plecat.
Întrebare: are cum să ne dea amendă? Adică ne poate şti adresa după card? Prietena mea zice că nu, dar eu cred că da. Voi ce credeţi?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Scoala si numarul matricol nu este pe carnet? La scoala n-ai adresa in dosarul tau? Am spus ca, daca vrea, te gaseste foarte usor si am avut in vedere cele de mai sus.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui cum se obtine cardul si daca este nominal, asta nu stiu.
Daca se obtine prin furnizarea datelor de identitate atunci va poate gasi foarte usor.
Daca este ca o cartela prepay, pe care o poate cumpara oricine, atunci nu va gaseste.

| デイダラくん explică (pentru Ioandelasal):

Este făcut pe baza carnetului de note la mine, la ea nu ştiu. Am senzaţia că la fel. Dar din moment ce nu m-a pus să semnez nimic, nu mi-a dat nicio hârtie sau ceva, adică de ce nu a făcut amenda pe loc, da pe o hârtiuţă?

| Ioandelasal a răspuns (pentru デイダラくん):

Daca vrea va gaseste. Procesul verbal il poate face si ulterior si sa vi-l trimita acasa. S-ar putea totusi sa scapati.

| デイダラくん explică (pentru Ioandelasal):

şi dacă era cardul făcut cu carnetul de elev, unde nu e adresa mea? Adică nu are cum să mă găsească, nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru デイダラくん):

Scoala si numarul matricol nu este pe carnet? La scoala n-ai adresa in dosarul tau? Am spus ca, daca vrea, te gaseste foarte usor si am avut in vedere cele de mai sus.

| VadTot a răspuns:

Acum pe bune pentru doua calatorii ati luat autobuzul? Si daca ai avut card pentru ce l ai avut doar asa sa l ti de forma n buzunar?laughingData viitoare la fel ai sa faci ori crezi ca te va mai ierta?laughing)Iar daca pe card iti sunt datele unde locuiesti normal ca ti va veni amenda acasa Si ca stie unde locuiesti! Ha Ce tupeu fantastic ai Acum scuza ma dar de ce nu ai validat? ori ai crezut ca pentru doar doua statii transportul e gratuitlaughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cand exista datele tale de contact pe cardul respectiv sa te astepti la amenda

| Larisa211 a răspuns:

Daca aveati calatorii, este foarte posibil ca doar sa le fi retras din card si sa-ti fi zis de amenda doar ca sa te sperie, crede-ma, mi s-a intamplat si mie. Cum a zis si loandelasal, exista posibilitata sa te gaseasca daca vrea. Dar daca zici ca ai card si mai avea calatorii pe el, adica esti ceva gen client fidel nu cred ca vei primi amenda. Amenda poate sa soseasca si dupa 1 luna, doua. Sa fii pregatita cu banii in orice caz.

| Lasxlo_Popa_1997 a răspuns:

Da daca tia afla adresa unde stai normal daca nu numa asa nu lol rolling on the floor)! funda?

| Twilightthevampires a răspuns:

Romaniaaaa!
Daca nu te putea gasi dupa cardul ala nu iti dadea drumul de acolo si te retinea pana iti veneau parintii dupa tine! Stai linistita ca nu is ei chiar asa prosti, stiu ei cum sa traga cevalaughing