| Yuly98tpu a întrebat:

Am 16 ani, azi tocmai am fost amendat cu 75 lei de catre controlorii de RATB de pe linia 313 ( Bucuresti ), am dat buletin, am semnat un proces verbal si in 48 de ore trebuie sa o platesc la o casa de bilete din apropiere cum ar veni.

Intrebarea este : Daca nu o platesc ce se intampla?
P.S. Nu ma luati cu " ai fost fraier nu trebuia sa dai, sa faci, sa dregi " sau ca imi pune sechestru pe obiecte din casa ( ca nu vine ratb-ul sa imi ia prajitorul de paine pentru a plati amenda )

Răspuns Câştigător
| shainitainii a răspuns:

"Instiintarile de plata neachitate in termenul prevazut mai sus, devin titluri executorii si se inainteaza catre Directiile de Taxe si Impozite Locale de la domiciliile persoanelor amendate. Directiile de Taxe si Impozite Locale mentionate vor urmari debitorii care vor avea de achitat de aceasta data suma de 100 lei/proces-verbal de contraventie." Asta spune pe site-ul lor.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca platesti in 48 de ore vei plati numai jumatate din minim, deci 40 de lei (amenda este de la 80 lei la 150 lei).
Daca nu platesti amenda aceasta va fi trimisa, spre executare silita, la compartimentul de impozite si taxe de la primaria domiciliului tau. Daca nu o pot executa silit, din cauza ca n-ai salariu sau alte bunuri executabile silit, pot sesiza instanta de judecata pentru transformarea amenzii in ore de munca in folosul comunitatii, pentru minorii de peste 16 ani se pot da pana la 25 de ore.

| Diavolcata a răspuns:

Daca nu o platesti, si ar trebui pentru ca in 48 de ore este mai ieftina, o sa se bage la impozite la parinti tai si platesc cu x mai mult. Ai grija data viitoare!

| matrix100 a răspuns:

Eu zic ca cel mai ine e o s-o platesti cat mai repede ca sa platesti doar jumate. cu statul nu te joci...

| TheGazeTTeRuKi a răspuns:

Platesti la o casa de bilete, daca nu platesti o baga la impozit asa stiu.