| RaluMabel a întrebat:

Bună, tocmai am luat o amenda intr-un ratb, controlorii mi-au verificat cardul pe un fel de telefon (smatphone), mi-au spus ca amenda o pot platii acum ( si este 50 de lei ) si daca nu o platesc acum va costa 150 de lei, la urmatoarea statie ei au coborat, nu mi-au dat vreun proces verbal nu mi-au cerut buletin sau legitimatia de student. Au insistat sa platesc atunci, dar nu am avut suficienti banii la mine. Amenda imi v a veni acasa, eu nu am semnat nimic sau ceva de genul? Nu mi-au mai spus daca am primit amenda sau m au iertat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca incheie proces-verbal de contraventie atunci il vei primi la domiciliu. Se poate sa spuna si ca ti-au dat un avertisment si atunci nu-i nevoie sa incheie p.-v. de c.

1 răspuns:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Daca ai avut card nominal au deja datele tale, iti va veni amenda acasa. Te sfatuiesc sa platesti in 48 de ore ca sa platesti jumatate din minim. Sa ai la tine cardul RATB si cartea de identitate.