| Gabriel_Alexandru_1997_MBwk a întrebat:

am si eu o intrebare, acum 3 zile m-au prins controlorii in RATB cu cardul expirat, i l-am dat, nu m-a intrebat daca am bani sa platesc pe loc, si mi-a spus direct ca mi se face proces verbal si voi avea de platit amenda de 150 de lei, doar ca nu mi-a dat sa semnez nimic, pur si simplu a pus cardul sub telefon a umblat pe telefon putin si mi-a returnat cardul. Eu din cate stiu procesele verbale trebuiesc facute pe loc si semnate, dar el nu mi-a prezentat nimic. Ce se intampla daca nu voi plati?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este neaparat obligatoriu ca procesele verbale de contraventie sa fie intocmite pe loc, se pot intocmi si ulterior si sa fie trimise la domiciliu.
Va trebui sa platesti dupa primirea p.v.c.
Daca nu platesti amenda, dupa primirea p.v.c., acesta se trimite la compartimentul de impozite si taxe de la primaria domiciliului si se va incerca executarea silita.
Daca nu te pot executa silit, deoarece n-ai bunuri executabile (salariu, conturi in banci, etc), atunci pot sesiza judecatoria de la domiciliul tau, pentru transformarea amenzii in ore de munca in folosul comunitatii, conform OG nr.2/2001, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 39^1.(1) În cazul în care contravenientul nu a achitat amenda în termen de 30 de zile de la rămânerea definitivă a sancţiunii şi nu există posibilitatea executării silite, acesta va sesiza instanţa în circumscripţia căreia s-a săvârşit contravenţia, în vederea înlocuirii amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii, ţinându-se seama, după caz, şi de partea din amendă care a fost achitată.
  (2) În cazul în care contravenientul, citat de instanţă, nu a achitat amenda în termenul prevăzut la alin. (1), instanţa procedează la înlocuirea amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii pe o durată maximă de 50 de ore, iar pentru minori începând cu vârsta de 16 ani, de 25 de ore."
Mentionez ca, daca esti major si ai bunuri imobile pentru care platesti impozit, cand vei merge sa platesti o sa-ti ia prima data banii pentru contraventie, conform noului Cod de procedura fiscala.

| Robert1999999 a răspuns:

Nu ati face griji, na-i sa patesti nimic, proesul verbal se facea pe loc, te puneau sa semnezi niste foii. happy

| pascaruval a răspuns:

Cum a ramas?