| sweetela a întrebat:

Am 17 ani si 3 luni si vreau sa ma duc la mare, in august, impreuna cu prietenul meu care are si el 17 ani, acusi 18 (dar mai sunt 4 luni). Parintii mei sunt despartiti, trebuie sa se duca la tribunal pentru a se vedea de custodie. Oricum ideea este ca mama mi-a dat permisiunea de a ma duce iar tata a zis da, apoi a zis nu, si mai e o luna si nu stiu ce sa mai fac. A zis ca daca plec, anunta politia ca am fugit de acasa (ma gandesc sa scriu pe o foaie ca nu am fugit, ci am fost lasata sa plec). Parintii imi cunosc prietenul si stiu ca e baiat bun alea alea. Este vreo lege care nu stiu sa nu ma lase sa ma duc daca nu am 18 ani, ca doar nu plec din tara. Sau macar sa fie o "portiță" de salvare sa pot pleca. Va rog ajutati-ma. Funda

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti merge fara nici o problema. Chiar daca tatal ar anunta politia ca ai disparut aceasta o sa vorbeasca si cu mama ta care o sa le spuna ca nu-i adevarat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Imi plac intrebarile astea cu "o sa scriu eu pe o foaie ca vreau". Nu tine nimeni cont de ce scrii tu pe o foaie, cum nici politia nu o sa vina dupa tine la mare decat daca le zice taica tu ca ai fost rapita sau ceva de genu

| Yurisa a răspuns:

Din ce stiu eu e nevoie de acordul ambilor parinti, si nu cred ca taica-tu ar spune ca ai fugi de acasa, e ridicol laughing Maxim o spune ca sa te sperie, nu stiu care e treaba cu minorii, roag-o pe mama ta sa vorbeasca cu tatal tau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te liniștită.