| Vicentiu_9765 a întrebat:

Salutare am si eu o mica problema. Am 16 ani. Si peste o saptamana o sa plec cu tata in Grecia. Mama nu vine cu noi. Parintii mei sunt despartiti. Si vreau sa stiu daca trebuie vreo fisa notariala in care mama sa fie de acord sa ma lase cu tata.

Răspuns Câştigător
| campanario a răspuns:

Salut. Da. Acuma in cazul tau, banuiesc ca esti incredintata mamei tale, prin sentinta judecatoreasca, ai nevoie de consitamantul mamei tale doar. In caz contrar daca paintii tai nu erau divortati, trebuie sa mergi cu parintii tai la un notar, sau ma rog, sa plece ei, sa va faca o procura, si pe acea procura, sau imputernicire, trebuie sa figureze semnatura ambilor parinti. Amica mea si'a facut, bine ca ea e in Spania, si vroia sa trimita copilul in Romania cu matusa ei. Si a avut nevoie de semnaturile parintilor. A costat'o 60 euro. In tara banuiesc ca e mai putin. Sa se duca mama ta la notar sa intrebe. Cu semnatura ei e suficient (asta in cazul in care tu esti incredintata ei si nu tatalui, in caz contrar, te duci cu tatal) Succes. :*

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai fost incredintat mamei ai nevoie de o declaratie notariala autentica prin care ea isi da acordul sa pleci in strainatate impreuna cu tatal tau. Daca ai fost incredintat tatalui nu ai nevoie de acea declaratie, tatal tau va dovedi la granita ca ai fost incredintat lui cu hotararea judecatoreasca. Nu mai este nevoie de altceva, in afara de actul tau de identitate. Vacanta placuta!
Numai bine!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Buna Vicentiu,
Reintrand la intrebarea ta am observat raspunsuri total gresite. Pentru edificarea ta citeste Legea nr. 248/2005, art. 30, alin. 1, lit. b si c), aici: http://www.politiadefrontiera.ro/. O sa vezi cine a dat raspuns corect. Vacanta placuta!

| Dannyjj a răspuns:

Din cate stiu, da trebuie ambii parinti sa fie de acord.

| darrio2007 a răspuns:

Trebuie acordul ambilor parinti in situatia ta.Indiferent in grija cui ai fost incredintata dupa divortul lor.

| Daria a răspuns:

Da, trebuie!
Vacanta placuta:*

| Mada_5282 a răspuns:

Buna! Pentru a parasi tara cu un singur parinte, indiferent unde mergi ai nevoie de un act notarial prin care mama ta sa semneze ca e de acord ca tu sa pleci singur ca tatal tau in strainatate, de buletin, de un extras de cazier al tatalui tau si de asigurari medicale.
Sper ca ti-am fost de ajutor si vacanta placuta! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se numeste declaratie! nu procura!

| Anna_3775 a răspuns:

Parca trebuia "Procura"...Eu cand am plecat in Turcia cu o prietena si parintii ei...Asta mi-a trebuit.Nu stiu daca si in cazul tau e la fel.

| terkea a răspuns:

Daca au divortat, si tatal tau "a castigat custodia copilului", mama ta practic nu are treaba un pleci sau ce faci.

| terkea a răspuns:

Daca au divortat, si tatal tau "a castigat custodia copilului", mama ta practic nu are treaba un pleci sau ce faci. fundita?hee hee