| Puscas_Alex_1998 a întrebat:

Am 17 ani si vreau sa ma angajez intr-un servis auto autorizat, am terminat 10 clase la liceu(am diploma de 10 clase) si in momentul de fata sunt clasa a 11-a la profesionala, intrebarea ii asta:"cate ore am voie sa lucrez la 17 ani? Avand in vedere cele spuse mai sus"

3 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Codul muncii prevede că, în cazul tinerilor în vârstă de până la 18 ani, "durata timpului de muncă este de 6 ore pe zi și de 30 de ore pe săptămână". Această normă nu poate fi depășită și cu atât mai puțin sub pretextul că se fac ore suplimentare, la nevoie.
De fapt, Codul tranșează și chestiunea orelor suplimentare: "Tinerii în vârstă de până la 18 ani nu pot presta muncă suplimentară", scrie în actul normativ. Prin urmare, având aceste două reguli, e clar că programul unui angajat sub 18 ani nu poate depăși în nicio situație maximul de șase ore zilnic și 30 săptămânal (indiferent ce s-ar întâmpla la locul de muncă respectiv). Mai mult, "tinerii care nu au împlinit vârsta de 18 ani nu pot presta muncă de noapte"
https://www.avocatnet.ro/......C4%83.html

| Puscas_Alex_1998 explică (pentru Yuoia):

Https://www.codulmuncii.ro/titlul_2/capitolul_1/art_13_1.html
Te rog citeste asta, mai exact numărul 27. Am întrebat și un polițist local care s-a informat și dânsul. Tot el mi-a arătat asta, deși, încă nu is convins 100% daca am sau nu voie 8 ore legal

| Yuoia a răspuns (pentru Puscas_Alex_1998):

Minorii lucreaza 6 ore.