| anonim_4396 a întrebat:

Am 19 aproape 20 de ani si vreau sa ma mut cu prietena mea. Am primit cadou un laptop de la parinti cand aveam varsta de 16 ani si vreau sa il iau cu mine cand ma voi muta. Mama m-a amenintat ca daca plec de acasa va trebui sa las telefonul si laptopul (ambele cumparate de ea ) acasa. Ambele lucruri le-am primit cadou,laptopul a fost un cadou de Craciun mai exact. Intrebarea mea este din punct de vedere legal ma poate denunta si pot suferi sanctiuni? Nu am vreo dovada fizica ca au fost primite cadou pentru ca le am primit cand aveam varsta de minor, acum ca sunt major si am decis sa iau aceste 2 lucruri dupa mine vreau sa stiu daca chiar pot avea probleme cu legea avand in vedere ca mama mea este in stare sa le dea drept furate. Multumesc mult am nevoie de un raspuns urgent dau funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mama ta poate face plangere penala pentru furt intre rude dar tu ai putea dovedi cu martori ca au fost cadou, cred ca stiu si alte persoane ca le-ai primit cadou.

39 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu te poate denunța.

| Happylemon44 a răspuns (pentru sadrian46):

Multumesc frumos de raspuns! Scurt si la obiect big grin

| Emma30555 a răspuns:

Iti urasti parintii dat tii cu dintii de cadourile oferite de ei. Singura problema vad e legea. Probabil ca a gresit si ea de ai ajuns sa fii in felul asta dar incearca sa nu semeni cu ea fiindca ea te a educat si situatia nu este cum trebuie.

| Happylemon44 a răspuns (pentru Emma30555):

Cine a zis ca ii urasc? Te rog cumpara sa-ti cumperi un creier ca nu esti capabila sa intelegi un text simplu. Eu vreau doar sa ma mut fara sa fiu santajat ca imi confisca lucrurile, pana la urma ma mut pe banii mei nu pe ai ei. Va rog eu nu mai stati pe internet cand aveti jumatate de creier functional.

| Emma30555 a răspuns (pentru Happylemon44):

La cum vorbesti, de vede ca esti plin de frustrari. La ce scrii sici se vede ca esti plin de ura. Daca esti asa bazat, din mandrie ai lasa cadourile, dar nu este decat gura de tine.

| Happylemon44 a răspuns (pentru Emma30555):

Draga emma se vede ca ai creierul cat o furnica si nu intelegi situatia in mare, mai bine taci ca lasi o impresie mai buna. Ce mandrie visezi acolo? Eu nu am nimic cu parintii mei de aceea vreau sa pastrez cadourile de la ei, esti vai de capul tau daca nu ai cunostinte in domeniul legal nu mai raspunde ca nu ti-a cerut nimeni parerea personala. Daca ma duc sa vorbesc cu o gaina imi da un raspuns mai inteligent decat al rau, penibilo. Du-te sa mulgi vaca ca nu le ai cu sfaturile in viata.

| Happylemon44 a răspuns (pentru Emma30555):

Ma dezgusta felul in care raspunzi, se vede ca esti vreo incuiata care nu are habar de lumea moderna.internetul e gratis, educa-te! Ce discurs despre mandrie penibil, mi-ar fi rusine cu mine sa am o asemenea gandire, vai de tine.

| Emma30555 a răspuns (pentru Happylemon44):

Mi ar fi rușine sa ma agit pentru un telefon și un laptop ca un milog.

| VoidEternal a răspuns:

Facturile sunt pe numele părinților tăi. Nu cred că ați făcut vreun contract când ți le-a dat, nu? Deci cred că ar putea să zică că sunt furate.

Oricum, dacă ești așa independent i-ati altele. Adică pleci de la ai tai, zici că nu mai ai nevoie de ei dar ai nevoie de lucrurile pe care ți le-au oferit.

Ori pleci cu fruntea sus, ori cu coada intre picioare.

| Happylemon44 a răspuns (pentru VoidEternal):

Da,nu am facut niciun contract dar sunt cadourile mele si repet nu am cerut parerea nimanui asa ca scutiti ma cu argumentele voastre de 2 lei, voiam sa stiu daca poti pati ceva cu legea. Nu mai am nevoie de ei de ei din punct de vedere financiar dar alea tot cadourile mele raman nu e vorba de nicio coada intre picioare aici dar ce se da nu se mai iawinking greu la deal cu boii mici, nu?

Răspuns utilizator avertizat
| haileewatson a răspuns:

Singura solutie e sa gasesti niste dovezi cum ca le-ai primit cadou.

| Happylemon44 a răspuns (pentru haileewatson):

Multumesc mult de raspuns!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poți să iei laptopul că sigur nu va merge mama ta la poliție.

| Happylemon44 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper sa nu ai niciodata copii si daca ai o sa ajunga sa te urascawinking sunt major si sunt liber sa aleg sa nu mai locuiesc cu parintii mai ales ca am un job si ma pot intretine singur, nu are ea niciun drept sa ma sechestreze.

| anonim_4396 explică (pentru Happylemon44):

Am copil mare și înțeleg cât de fericiți sunt părinții tăi că au un copil ca tine.

| anonim_4396 explică (pentru Happylemon44):

Poți să iei laptopul că nu va face nimic mama ta.

| Happylemon44 a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte bine! Ai mei nici la facultate in strainatate nu au vrut sa ma lase desi am avut ocazia sa merg la una din Olanda si Londra, ei vor sa stau sa sechestrat la ei in apartament si ignora toate ocaziile bune care mi-au fost puse in fata doar pentru ca ma considera posesia lor si nu imi dau niciun drept de alegere, cred ca dumneavoastra si restul care au raspuns aici nu stiu ce inseamna parinti toxici, romani tipici incuiati care traiesc in bula lor si care nu stiu sa se educe pe subiecte de actualiate.

| Happylemon44 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca esti in stare sa renunti la copilul tau si sa nu mai auzi de el niciodata INDIFERENT DE MOTIV esti un monstru fara inima. Ce raspuns dezgustator de la o persoana si mai dezgustatoare dupa cum va vad ca raspundeti. Imi faci sila, du-te la un terapeut.

| anonim_4396 explică (pentru Happylemon44):

Sunt sigur că părinții tăi sunt foarte fericiți că au un copil ca tine.

| anonim_4396 explică (pentru Happylemon44):

Sigur vei ajunge bine dacă pleci de acasă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai bine asculta o pe mama ta si numai face de capul tau, ce daca ai 19 ani? Esti copilul ei si daca ai avea 50 de ani, lasa o pe prietena ta este ea mai importanta decat mama ta? Asculta ti părintii este si sfatul Bibliei, nu te razvratii, ce daca ai primit laptopul si telefonul cadou fă ce i ti spune mama ta, ca o sa regreti cand nu va mai fi ea sa te sfatuiasca.

| Happylemon44 a răspuns (pentru anonim_4396):

Decat sa dai raspunsuri de astea de om incuiat mai bine iti stergi contul ca nu ajuti pe nimeni. Eu am nevoie sa stiu ce pot păți din punct de vedere legal, nu de opinia ta personala.

| Happylemon44 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca esti asa credincios de ce ai poza cu picioarele unei femei? Te excita imaginea? Vezi ca este pacat sa iti versi samanta daca nu o faci cu nevasta ta, sfatul Biblieiwinking daca tot ma iei cu credinta si alte bullshituri de genu

| aneliram a răspuns:

Adica sa inteleg ca mama ta nu este de acord sa te muti?

| Happylemon44 a răspuns (pentru aneliram):

Nu,nu este de acord desi sunt major si lucrez, este posesiva si crede ca imi poate controla viata fara sa am nimic de spus.

| aneliram a răspuns (pentru Happylemon44):

E bine sa nu o lasi sa-ti controleze viata, să o asculti dar tu sa decizi ce vrei sa faci. Eu imi cumparam alt laptop si tel. daca eram in locul tau sau stateam fara pana imi permiteam.

| Happylemon44 a răspuns (pentru aneliram):

Multumesc de raspuns si este o idee buna sa imi cumpar altele dar din moment ce sunt cadourile mele voiam sa stiu daca pot avea probleme cu legea in caz ca le da furate.

| aneliram a răspuns (pentru Happylemon44):

Ai dreptate, nu stiu ce sa spun in privinta furtului, dar cred ca mama ta doar te ameninta.

| colosseum1337 a răspuns:

E posibil ca mamei tale sa ii fie frica ca tu sa pleci de acasa happy

| Happylemon44 a răspuns (pentru colosseum1337):

Multumesc de raspuns! Ii e frica sa nu ma mai poata controla mai bine spus big grin

| Andreiomul a răspuns:

Cred că mamei tale îi e frică de plecarea ta de acasă și de asta reacționează în felul următor, dar dacă tu chiar vrei să te muți cred că cel mai bine ar fi să le lași, dacă ai destui bani încât să te muți presupun că vei face destui cât să le înlocuiești. Totuși dacă ai date importante pe cel vechi, le poți transfera apoi.

| Happylemon44 a răspuns (pentru Andreiomul):

Multumes frumos! As putea sa imi cumpar altele, ai dreptate dar nu mi se pare corect pentru ca sunt cadourile mele de aceea voiam sa stiu daca pot avea probleme cu legea.Am aproape 20 de ani si lucrez e dreptul meu sa decid daca vreau sa ma mut singur, poate nu toti vrem sa locuim cu parintii pana la 30 de ani.

| Happylemon44 a răspuns:

Pentru anonimull, care vad ca mi-a dat ignor la raspunsuri si si-a sters comentariile va raspund aici: Domnule cititi iar intrebarea. Nu am intrebat daca va face mama mea ceva am intrebat daca legea ma poate sanctiona. Daca nu aveti cunostinte in domeniul legal mai bine nu mai raspundeti decat sa va bagati in discutie ca musca la curu vacii. Vad ca sunteti paralel cu subiectul va sfatuiesc sa nu mai vorbiti daca habar nu aveti cu ce se mananca subiectul, va faceti de ras, zau!

Răspuns utilizator avertizat
| Happylemon44 a răspuns (pentru DracuIa):

Multumesc de raspuns! Este in stare sa o faca, ea tine la mine in felul ei dar daca lucrurile nu ies ca ea este in stare sa treaca la masuri extreme mereu. Da, nici eu nu inteleg de ce nu este mandra pana la urma ma mut pe banii mei si castig destul ca sa ma pot intretine singur...

| Happylemon44 a răspuns:

Pentru Emma30555 care mi-a dat block iti raspund aici :Milog? Adica tu daca primesti cadouri si vrei sa le pastrezi esti miloaga? 1+1=2 dar cred ca nici o conexiune atat de simpla nu este in stare creierul tau minuscul sa faca.