| RzV666 a întrebat:

Numele meu este Razvan si am 18 ani jumate!
Parintii meu au divortat cand eram minor si acum am inteles ca mama mea are tutela / custodie asupra mea pana la 21-22 de ani este adevarat?
Eu vreau sa plec de acasa din cauza ei... am fost cu o fata 2 ani de zile si acum ea are impresia ca ii face vraji si alte chestii total nefondate dupa parerea mea... am mai plecat odata si a trebuit sa ma intorc pentru un proces. Si acum vreau sa plec iar sa ma pun pe picioarele mele impreuna cu prietena mea este si ea majora. Dar nu stiu cum sa fac cu mama mea, are ce sa imi faca din punct de vedere legal? Singura mea problema este ca am un proces si vreau sa o trec imputernicita si nu prea cunosc legea si alte chestii de genul. Ajutati-ma va rog! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu este posibila existenta unei asemenea tutele asupra ta deoarece asa cun ai precizat esti major. fiind major esti stapan pe orice actiune intreprisa de tine in absolut orice domeniu. Pentru lamuririle necesare in problema ta adreseaza-te unui avocat.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti major nu mai ai niciun tutore... faci ce vrei

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Chiar dacă, în urma divorţului părinţilor, ai fost lăsat în grija mamei, dânsa era "tutore legal" PÂNĂ ce împlineşti vârsta de 18 ani!

Acum eşti MAJOR şi poţi face ce doreşti big grin
Deci, te poţi muta, dacă vrei!

N-am înţeles despre ce proces este vorba.
Dar, dacă doreşti să te reprezinte în acel proces, atunci poţi să mergi cu dânsa la un Notar şi să-i faci o Procură care-i va da dreptul de reprezentare în procesul respectiv...

Toate cele bune!