| MrBone a întrebat:

Sunt in clasa a 12a si am o problema. Azi a trebuit sa plec de la liceu pentru ca aveam treaba in alta parte insa bodyguardul a inchis poarta si mi-a zis ca nu am voie sa parasesc incinta.
Este legal ce a facut? Care este legea care imi interzice sa ma deplasez unde vreau, major fiind?

Răspuns Câştigător
| Radu284 a răspuns:

Nu are voie sa te retina cu forta, poti suna la politie pentru sechestrare de persoane. Astea fiind spuse, e posibil sa existe un regulament intern al liceului, si daca il incalci pot sa te dea afara.

| MrBone explică (pentru Radu284):

Ai dreptate, am cautat drepturile constitutionale, cum ai scris mai jos si am dat de art 25
(1) Dreptul la liberă circulaţie, în ţară şi în străinătate, este garantat. Legea stabileşte condiţiile exercitării acestui drept.
Cu toate astea, regulamentul intern interzice elevilor sa paraseasca incinta in timpul orelor iar abaterea se pedepseste cu scaderea notei la purtare cu un punct. Mersi big grin

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este legal daca regulamentul liceului prevede ca este interzisa iesirea elevilor pe timpul orelor.
In acest caz, pentru a putea iesi din liceu, trebuie sa ai invoire.

| Radu284 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Regulamentul liceului nu este deasupra drepturilor garantate de constitutia romana. Ca orice contract, poate fi incalcat, desi pot exista sanctiuni.
Adica, nu te pot tine sa nu pleci, dar iti pot da unele sanctiuni care se aplica daca mai esti elev la ei (exmatriculare, nota scazuta la purtare, etc.). Dar nu au voie sa te retina daca nu ai incalcat vreo lege.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Radu284):

Regulamentul este lege pentru elevi.

| Radu284 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Exista undeva in constitutia romaniei scris ca la intrarea in scoala renunti la drepturile constitutionale?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Radu284):

De regula drepturile constitutionale nu sunt absolute.

| Radu284 a răspuns (pentru Ioandelasal):

In mod sigur, dar acele situatii sunt in general exceptionale (stare de necesitate, urgente, razboi, etc.) si sunt si ele prevazute de lege.

Nu vad cum un directoras de liceu poate face el un nou set de legi, care sa anuleze legile existente. Daca ar fi asa, ce l-ar impiedica sa faca o lege care zice ca toate elevele liceului trebuie sa desfasoare anumite activitati cu el? Sau ca toti elevii trebuie sa ii aduca tribut, sa-i faca statui, etc?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Radu284):

Am puternica impresie ca habar n-ai de drept si vorbesti in necunostinta de cauza.
Regulamentul liceului este adoptat dupa ROFUIP si poate numai avea prevederi care nu incalca Constitutia si legile Romaniei. Ori, nu exista un drept al elevului sa paraseasca cursurile atunci cand vrea, dimpotriva exista obligatia sa respecte programul scolii.

| VadTot a răspuns:

Este extrem de legal!
Era ilegal daca te retinea intr un loc inchis! in baraca unde sta ori te incuia in clasa!

| Fatamuntilor a răspuns:

Te deplasezi unde vrei tu in timpul tau liber, nu in timp ce esti la scoala!
Ai vrut sa chiulesti? Paznicul a procedat corect, citeste noiele reguli.
Pe viitor cand ai o probeme te invoiesti de la dirigintele clasei si nu cred ca portarul de va opri.