| Ely2 a întrebat:

Am si eu o întrebare. Sunt insarcinata în 7 luni și am terminat masterul in urma cu 10 luni. Am absolvit cu diploma de master. De atunci nu am lucrat deloc. Oare pot beneficia de indemnizatie pentru crestere copil pana la 2 ani? Sau mai pot intra in șomaj? Multumesc.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pare ca vei fi la limita cu perioada asimilata de 12 luni din ultimii 2 ani, asa ca nu se poate spune sigur ca vei beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului, depinde de data nasterii copilului.
De somaj n-ai cum beneficia, trebuia sa te inscrii la AJOFM in termen de maximum 60 de zile de la terminarea cursurilor.

| Ely2 explică (pentru Ioandelasal):

Sau oare de concediul de maternitate pot beneficia? Multumesc

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ely2):

Nu beneficiezi nici de acesta, ar trebui sa ai un stagiu de cotizare de cel putin 6 luni din ultimele 12 luni.