| Anonimus11jic a întrebat:

Am absolvit liceul anul acesta si sunt beneficiarul unei pensii de urmas (tata decedat) in jur de 800 de lei.
Ma va impiedica de la a beneficia si de o indemnizatie de somaj?
Va multumesc in avans.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu continui studiile atunci pensia de urmas va inceta, avand in vedere ca ai depasit varsta de 16 ani.
Daca pensia de urmas inceteaza poti primi indemnizatie de soma, pe o durata de 6 luni, dar numai daca ai fost la AJOFM, pentru luarea in evidenta, in termen de 60 de zile de la terminarea cursurilor si apoi pentru inscrierea la somaj.
Daca urmezi studii in continuare vei primi pensia de urmas pana la terminarea acestora, fara insa a depasi varsta de 26 ani. In caz de continuare a studiilor nu poti primi indemnizatie de somaj.