| anonim_4396 a întrebat:

Am aflat ca un artist canadian avea dispute cu o companie statala care dorea sa ii foloseasca o bucata de teren sa extraga gazul de dedesubt, deoarece legea spune ca tot ce se afla sub 6 inches apartine statului. Asa ca el a umplut terenul cu opere de arta create el, sculpturi etc si a declarat proprietate intelectuala/ copyright suprafata pana la 6 inches, incat statul sa nu poata actiona. E valabil si la noi asa oare? Multumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este valabil. Un teren poate fi declarat sit protejat doar daca pe el sau in subsol se gasesc vestigii istorice ce sunt declarate patrimoniu cultural national.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ai citit doar partea fatastica dintr-un s.f!?