| rodicamaxim a întrebat:

Buna seara,

Cum pot intabula un garaj (proprietate din 1999, cumparat de la stat) care este pe terenul primariei, teren pentru care nu platesc chirie si nici taxa de concesiune?

Multumiri.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si cand ai cumparat garajul n-ai cumparat si terenul aferent acestuia?
Il poti intabula doar daca esti proprietar pe teren ori concesionezi terenul.

| rodicamaxim explică (pentru Ioandelasal):

Nu l-am cumparat pentru ca dezmembrarea casei + intabularea s-au facut dupa vreo 10 ani, pe urma au mai fost niste procese vreo 7 ani... Se poate intampla ca altcineva din casa sa cumpere terenul fara sa stiu, desi eu am preemptiune?

| Ioandelasal a răspuns (pentru rodicamaxim):

Tot ce se poate, daca n-ai urmarit problema, desi nu cred.
Te poti interesa la Cartea funciara, sa vezi pe cine este intabulat acum terenul.