| Ionut321123 a întrebat:

Am auzit de o lege care ti-ar inapoia banii primii masini inmatriculate. E adevarata? Adica daca eu imi cumpar o masina din strainatate si o inmatriculez in Romania banii de inmatriculare imi vor fi inapoiati inapoi mai tarziu?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista asa ceva. S-au castigat procese pentru taxa de prima inmatriculare/de poluare, existenta in perioada 2007-2011. Pentru timbrul de mediu, introdus prin OUG 9/2013, valabil si in prezent, nu am auzit sa se fi castigat vreun proces, dimpotriva, toate au fost respinse.

| alessia5158 a răspuns:

Statul nu-ti va restitui de bunavoie taxa de inmatriculare (demunita "taxa de timbru de mediu")dupa ce tot el, statul, a instituit obligativitatea platii ei prin OUG nr.9/2013!--- va trebui sa dai statul in judecata si daca vei castiga, numai atunci suma platita va fi restituita. Procesele sunt de lunga durata si costisitoare. Deocamdata, niciun cabinet de avocatura (din cele care se lauda pe internet ca pot sa recupereze aceasta taxa )nu a anuntat castigarea proceselor demarate de la data aparitiei OUG9/2013 (martie 2013).

p.s.Romanii care au castigat in instanta restituirea taxei din 2012(taxa de poluare) primesc banii esalonat, timp de 5 ani--- vezi sursa :http://www.avocatnet.ro/......banii.html

suntserios
| suntserios a răspuns:

A fost de mult acum cativa ani cand taxa se numea taxa de poluare si erau ceva deficiente in legislatie. De prin 2012 cand sa modificat in taxa de timbru nu mai ai nicio sansa la recuperat