| NormalPsycho a întrebat:

Am batut un coleg de serviciu acum o luna in incinta firmei, dupa s-a dus la protectia muncii si m-a reclamat. Inspectorul a venit sa-mi desfaca contractul de munca, dar dupa cateva interventii nu s-a mai decurs la asta, in schimb pe celalalt l-a dat afara pentru absente nemotivate. Acum au venit doi agenti de politie la munca sa ma intrebe cum sta treaba si ca ar trebui sa dau o declaratie. Am fost si am dat-o.
Precizez ca el nu are martori, desi are certificat medico-legal, am inteles ca nu l-ar prea ajuta cu nimic in absenta unui martor, el nu a prezentat o vatamare prea vizibila, doar ca a fost putin rosu la pleoapa superioara.
Ce pot sa primesc daca se afla ca am dat o marturie mincinoasa si ce primesc pentru lovire sau vatamare corporala?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Faptuitorul nu este obligat sa recunoasca ceva, persoana vatamata, impreuna cu organele de cercetare penala, trebuie sa dovedeasca, fara nici un dubiu, vinovatia faptuitorului. Exista prezumtia de nevinovatie, ce poate fi rasturnata doar cu probe. Actul medico-legal constituie o proba dar acesta nu dovedeste vinovatia unei anumite persoane, in lipsa altor probe sau a recunoasterii celui in cauza.
P.S. Chiar nu inteleg de ce unii isi dau cu parerea fara a avea habar de ce este vorba.
Fapta s-ar incadra doar la infractiunea de lovire sau alte violente, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."

| Emilian65 a răspuns:

Consulta codul penal si vezi ce pedeapsa poti primi.

| Parker_Kip_1997 a răspuns:

Pentru marturie mincinoasa puscarie, dar poti scapa de ea daca iti retragi declaratia, sau daca recunosti iei mai putin.
Cat despre vamatare corporala minim 3 ani pana la maxim 12 ani.

| pufulescu a răspuns (pentru Parker_Kip_1997):

Fratioare dar tu bagi pe toata lumea in parnaie? Esti de la DNA cumva? Cum sa faca asta puscarie daca ala are o zgarietura, tu citesti ce debitezi pe aici? Cum demonstreaza marturia mincinoasa daca nu poate demonstra agresiunea?

| Parker_Kip_1997 a răspuns (pentru pufulescu):

@pufulescu, atata timp cat are un act medico-legal acesta il poate ajuta mult. O zgarietura, ca o zgarietura, tot vatamare corporala este. Ce sfaturi i-am dat sunt din codul penal.