| NicoletaGabriela00 a întrebat:

Am cateva intrebari. Vreau sa dau la academia de politie, mai exact vreau sa devin criminalist. Ce ramura imi trebuie? Iar la liceu, ce trebuie? Uman sau Real? Sunt hotărâta pe acest domeniu si chiar vreau sa reusesc. Si mai am o intrebare: la arhivistică ce istorie trebuie? La arhivistică se dau si probe sportive? Daca nu stiti, nu ma induceti in eroare. Va multumesc si dau fundita ☺

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru Academia de Politie este bine sa urmezi un liceu cu profil filologie sau stiinte sociale.
Toate informatiile in detaliu le gasesti pe site-ul oficial al Academiei de Politie, la Admiterea 2016, poate cam tot asa va fi si cand vei ajunge tu sa sustii admiterea.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Este preferabil să te înscrii la un liceu cu profil Uman, specializările Filologie sau Ştinţe Sociale :)

Vezi Tematica de admitere la Academia de Poliţie la linkul :
http://www.academiadepolitie.com/academia-de-politie-tematica.html
Vezi alte detalii despre admitere pe site-ul oficial :
www.academiadepolitie.ro

Toate cele bune!

| GabrielStn a răspuns:

Daca esti hotarata 100% sa mergi la Academia de Politie A.I.Cuza, eu te-as sfatui sa mergi la profil uman, la filologie pentru ca se face foarte multa istorie, limbi straine, singura problema e ca nu faci gramatica la lb romana. Daca mergi la alte profile decat filologie si stiinte sociale, vei avea nevoie de pregatire intensa la gramatica lb romane si istorie, dar si sportiva, cat despre arhivistica. nu stiu sa spun sigur daca exista probele sportie sau nu. Bafta!