| Paul_Mocannu_1996 a întrebat:

Am circulat pe partea carosabila in oras (Targoviste), cu rolele, in mod repetat echipajele Politiei Romane imi atrag atentia sa circul pe trotuarul ce este facut praf...riscand sa iti rupi gatul...
Exista vreo lege ce imi interzice circulatia pe partea carosabila?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca exista, legislatia rutiera (OUG 195/2002 si Regulamentul de aplicare) interzic pietonilor sa circule pe strada, acolo unde exista trotuar. Poti fi amendat.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și tu crezi că degeaba îți spunea polițiștii rutieri pe unde să circuli?
Eu, în locul lor aplicam litera legii ca să nu mai comentezi tu nefondat!
Pa, pa.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Da,poti fi amendat, fara sa se tina cont de starea trotuarului.