| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt lucrurile care va atrag atentia atunci cand vizitati un oras? Ce va intereseaza cel mai mult?

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sincer, prefer sa vad lucruri banale gen strazile `nearanjate`, sa vad cum traiesc si merg oamenii. Ma plictisesc muzeele si astea pentru ca sunt doar aranjate, prefer sa vad ceva mai spontan, cum arata orasul unde nu e aranjat. Nu prea am obiceiul sa merg la obiective turistice, decat ce tine de arta: galerii de arta, castele. Imi mai place sa vad restaurante traditionale si parcuri.

Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand: gradul de ingrijire a orasului, in tot si in parte. Ordinea si curatenia sunt esentiale.
Urmeaza ghidurile, hartile si indicatoarele prin care sa pot alege la ce obiectiv- si unde trebuie sa ma duc (inclusiv toaletele publice! ).
Totodata conteaza si gradul de civilizatie a populatiei locale. Daca ma adresez unei persoane pe strada, sa recunoasca in mine strainul interesat, sa ma ajute cat poate, inclusiv la corectarea limbajului meu daca este necesar, dar sub o forma amabila, civilizata.

| J0B0MAT a răspuns:

Mall-urile,atracţiile turistice, parcurile...

| ALGator a răspuns:

Daca nu citesc dinainte despre orasul respectiv risc sa ma opresc intr-un loc si sa pierd alte locuri interesante din oras.
Inainte sa-mi atraga atentia ceva, vin de acasa cu un plan facut.
La fata locului, e de vazut daca pomul laudat are ce s-a promis.
Privelistea pe care o ofera (munte, mare sau amindoua - de ex Balcic), riuri, ape, lacuri care sunt prin centru (Bamberg, Luzern). Centrul medieval, centrul cu constructii antebelice. Pravalii, piete si hale de mincare.
Peisagistica. Iluminatul.
Curatenie si bun gust. Ordine.
Oameni de treaba (atit cit se poate, peste tot mai sunt si unii prost discpusi). Parcari gratuite :-)
Puse la un loc dau o culoare.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Istoria, arhitectura veche si frumoasa, dar si parcurile daca sunt deosebite (ex. parcul Eminescu din Botosani sau parcul Romanescu din Craiova).

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Sa nu vad caini vagabonzi.

| asperger3 a răspuns:

Istoria, asezarea geografica, obiective turistice, cai de comunicatie(are sau nu gara-fiind pasionat feroviar-)
Ultimul e mai putin relevant

| xjkl a răspuns:

Liniștea (nu-mi plac cele ce sunt foarte aglomerate), locurile frumoase de vizitat și oamenii.