| Strepix a întrebat:

Am citit ca ne putem deplasa pe zona metropolitana(30km) fără declarație. Dar în caz ca suntem opriți de polițiști, trebuie neapărat sa avem un motiv întemeiat pentru a nu primi amenda? De ex ma pot întâlni cu o prietena dacă suntem din zona metropolitana fără sa primim amenda?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti in limita zonei metropolitane nu este nevoie de declaratie si nici nu te intreaba nimeni de motiv, in aceasta zona te poti deplasa pentru orice, chiar si numai sa te plimbi.

| sierra1 a răspuns:

Zi și tu că merg pentru pct. 11 (necesitățile de bază ale persoanelor și animalelor decompanie)

| Holiday a răspuns:

1. Zona metropolitana nu inseamna neaparat 30km, ala este maxim. Diferite municipii au diferite arii cuprinse in zona metropolitana.

https://www.libertatea.ro/stiri/zone-metropolitane-romania-3000128

Dai click pe fiecare si vezi ce localitati cuprinde.

In zona metropolitana nu ai nevoie de declaratie sau de motiv "intemeiat" sa circuli. Te poti duce oriunde, la orice ora. Bineinteles fara sa incalci alte legi deja existente.

| oz_1736 a răspuns:

Intereseaza-te daca cele 2 localitati fac parte din zona metropolitana. Nu toate localitatile pe o raza de 30 km fac parte