| adrianpetrican a întrebat:

Am comis acum 2 ani o inselaciune in bitcoin! Acum 1 an am inceput sa investesc in monede digitale! Problema e ca sunt angajat! Intrebarea mea e daca voi fi condamnat penal atunci imi poate fi luat din salariu?

24 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu numai ca iti poate fi luat, in mod sigur se va pune poprire pe salariu si iti va fi luat pana la 1/3 din salariul lunar net, pana la acoperirea integrala a pagubei stabilita prin hotararea judecatoreasca definitiva si in plus cheltuielile de executare.

| adrianpetrican explică (pentru Ioandelasal):

Si dupa cinci ani de la comiterea inselaciunii numai imi poate fi luata parte din salariu sau casa?

| Ioandelasal a răspuns (pentru adrianpetrican):

Da, daca esti condamnat definitiv si instanta dispune repararea prejudiciului cauzat, poti fi executat silit, prin poprire pe salariu, conturi in banci, vanzarea unor bunuri mobile, etc.

| adrianpetrican explică (pentru Ioandelasal):

Deci ma refer dupa prescrierea faptei de inselaciune (5 ani ) mai imi poate fi pusa poprire pe salariu, conturi in banci, etc?

| Ioandelasal a răspuns (pentru adrianpetrican):

Daca fapta este prescrisa nu o sa fii trimis in judecata pe cale penala dar se poate dispune repararea prejudiciului pe cale civila si atunci poti fi executat silit, bineinteles daca nu repari prejudiciul de bunavoie.

| adrianpetrican explică (pentru Ioandelasal):

Si cum stiu daca trebuie sa repar prejudiciul?

| Ioandelasal a răspuns (pentru adrianpetrican):

Haide ca esti de groaza!
In primul rand ar fi trebuit sa-l repari deja, daca esti corect.
In al doilea rand o sa stii dupa proces si pronuntarea hotararii de obligare la reparare, mai ales dupa ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti de reparare a prejudiciului.

| adrianpetrican explică (pentru Ioandelasal):

Cum aflu daca mi se pune poprire pe contul bancar?

| Ioandelasal a răspuns (pentru adrianpetrican):

O sa fii instiintat de executorul judecatoresc.

| adrianpetrican explică (pentru Ioandelasal):

Prin citatie sau telefon?

| Ioandelasal a răspuns (pentru adrianpetrican):

Iti trimite o notificare scrisa prin posta.

| adrianpetrican explică (pentru Ioandelasal):

Ce vor zice cei de la anaf daca declar banii obtinuti prin inselaciune (ei nu stiu ca acei bani sunt obtinuti prin inselaciune)

| Ioandelasal a răspuns (pentru adrianpetrican):

Nu stiu ce vor zice, o sa afli daca ii declari.

| adrianpetrican explică (pentru Ioandelasal):

Daca dau banii inapoi pagubitului ce sa le zic? ca am luat imprumut?

| Ioandelasal a răspuns (pentru adrianpetrican):

Daca restitui banii n-ai ce sa le zici.

| adrianpetrican explică (pentru Ioandelasal):

Si cum demostrez ca am restituit banii la cel de la care am luat la cei de la anaf!

| Ioandelasal a răspuns (pentru adrianpetrican):

Dovedesti cu actul cu care i-ai restituit, dupa caz poate fi ordin de plata, chitanta de depunere in cont, mandat postal, etc.

| adrianpetrican explică (pentru Ioandelasal):

Cand retrag banii obtinuti din vanzarea monedelor digitale imi suspenda banca contul?

| Ioandelasal a răspuns (pentru adrianpetrican):

N-am de unde sti ce o sa faca banca. Si daca n-au motive n-o sa-ti suspende contul.

| sierra1 a răspuns:

Dacă ești condamnat și ai de plătit despăgubiri, da, se poate pune poprire pe venit (o parte din salariu nu o mai primești)

| LPCTSTR a răspuns:

Oh, nu credeam că TPU va ajunge vreodată și site de mărturii pentru ilegalități comise.
Stai puțin... ce browser folosești?

| JackR a răspuns:

Big Mac, te-ai intors! Nu pot sa spun ca mi-a fost dor de tine! happy

| Doja a răspuns:

Daca se va decide recuperarea pagubei, poti argumenta valoarea inselaciunii la momentul comiterii ei. Adica daca de ex btc era 600$ si ai luat 1 btc, vei plati 600$.

Daca cineva o considera investitie si convinge judecatorul. atunci va trebui sa platesti 6000$ sau cat e acum.

Executorul iti va putea pune poprire pe conturi, iti poate vinde casa, masina, etc ca sa acopere prejudiciul + taxele de executare, care vor mai fi cel putin 10-20% din suma totala.

Morala: nu insela oameni, si sper ca ai vandut pe varf.

| adrianpetrican explică (pentru Doja):

Am cumparat cu aproximativ 300$ un bitcoin pe la sfarsitul lui 2015! deci daca un bitcoin costa la sfarsitul lui 2015 300$ dau 300$ inapoi?