| adrianpetrican a întrebat:

Am comis acum 2 ani o inselaciune in bitcoin! Acum 1 an am inceput sa investesc in monede digitale! Intrebarea este dupa prescrierea faptei de inselaciune comisa acum 2 ani nu voi mai avea probleme cu banii care ii obtin acum din vanzarea de moneda digitala!

35 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa prescrierea raspunderii penale, pentru care este nevoie sa treaca o perioada de cel putin 5 ani de la data savarsirii inselaciunii, nu vei mai avea probleme de nici un fel.
Daca esti cercetat penal suma in moneda virtuala poate fi blocata, in limita sumei necesare pentru a fi despagubit pagubasul inselat si aceasta va fi folosita pentru despagubirea respectivului, indiferent cand ai obtinut-o, respectiv ca ai obtinut moneda virtuala inaintea inselaciunii, aceasta provine din inselaciune sau ai obtinut-o dupa inselaciune.

| adrianpetrican explică (pentru Ioandelasal):

Doar bitcoinul cu care am inceput e obtinut din inselaciune restul de moneda digitala e obtinuta corect!

| Ioandelasal a răspuns (pentru adrianpetrican):

N-are importanta, daca vei fi cercetat penal si condamnat se va pune sechestru pe suma necesara despagubirii celui inselat.

| adrianpetrican explică (pentru Ioandelasal):

Daca voi fi cercetat penal si/ sau condamnat voi fi instiintat adica voi primi citatie acasa?

| Ioandelasal a răspuns (pentru adrianpetrican):

In primul rand vei fi chemat la politie pentru a fi prezentata invinuirea si a fi ascultat, apoi la procuror pentru prezentarea rechizitoriului (daca se dispune trimiterea in judecata) si apoi vei fi citat la judecatorie pentru primul termen a procesului.

| adrianpetrican explică (pentru Ioandelasal):

Si cum stiu daca voi fi chemat la politie?

| CodeNameAlpha a răspuns (pentru adrianpetrican):

Acum vei fi chemat sigur ca ai postat fapta de nethee hee + ca are si declaratie (chiar tu ai zis ca ai comis o inselaciune).

| Ioandelasal a răspuns (pentru adrianpetrican):

O sa stii cand vei primi citatia.

| adrianpetrican explică (pentru Ioandelasal):

Tepele pe internet sunt considerate inselaciune?

| Ioandelasal a răspuns (pentru adrianpetrican):

Da, sunt considerate inselaciune.

| adrianpetrican explică (pentru Ioandelasal):

Daca am comis mai multe fapte de inselaciune intr-un an prescrierea faptelor de inselaciune este de 5 ani pentru fiecare inselaciune in parte?

| Ioandelasal a răspuns (pentru adrianpetrican):

Termenul de prescriptie va curge de la ultima fapta de inselaciune, considerandu-se ca este o infractiune continuata.

| adrianpetrican explică (pentru Ioandelasal):

Tot 5 ani?

| Ioandelasal a răspuns (pentru adrianpetrican):

Da, tot 5 ani, termenul de prescriptie este in functie de pedeapsa prevazuta de Codul penal pentru infractiunea comisa si la infractiunea continuata curge de la ultima fapta, citez:
"(2)Termenele prevăzute în prezentul articol încep să curgă de la data săvârşirii infracţiunii. În cazul infracţiunilor continue termenul curge de la data încetării acţiunii sau inacţiunii, în cazul infracţiunilor continuate, de la data săvârşirii ultimei acţiuni sau inacţiuni, iar în cazul infracţiunilor de obicei, de la data săvârşirii ultimului act."

| adrianpetrican explică (pentru Ioandelasal):

Daca am comis o fapta de inselaciune acum cinci ani mai precis 2012 termenul de prescriere a faptei comise era tot de cinci ani ca si acum in 2017?

| Ioandelasal a răspuns (pentru adrianpetrican):

Conform vechiului Cod penal, in vigoare pana la 31.01. 2014, termenul de prescriptie a raspunderii penale era de 10 ani, deoarece pedeapsa maxima pentru inselaciune era de pana la 12 ani.

| adrianpetrican explică (pentru Ioandelasal):

Daca am ccomis fapta sau faptele de inselaciune dupa data de 31.01. 2014 5 ani e termenul de raspundere penala adica prescrierea faptei/faptelor?

| Ioandelasal a răspuns (pentru adrianpetrican):

Chiar n-ai inteles nimic din raspunsurile date?
Cred ca in 3 raspunsuri ti-am spus ca termenul este de 5 ani.

| adrianpetrican explică (pentru Ioandelasal):

Daca am facut un site ptc (platit pentru click) si am dat teapa tot inselaciune se considera?

| Ioandelasal a răspuns (pentru adrianpetrican):

Da, este tot inselaciune.
Conform noului Cod penal, citez:
„ART.244. Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2)Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."

| adrianpetrican explică (pentru Ioandelasal):

Dardaca am furat un cont paypal(cont bancar virtual) sau real si l-am golit de bani si am fugit apoi cu banii, e tot inselaciune?

| Ioandelasal a răspuns (pentru adrianpetrican):

In acest caz este furt.
Vad ca te-ai tinut numai de prostii.

| adrianpetrican explică (pentru Ioandelasal):

In cat timp se prescrie o fapta de furt?

| Ioandelasal a răspuns (pentru adrianpetrican):

Tot 5 ani.

| adrianpetrican explică (pentru Ioandelasal):

Daca fac trading(vanzare si cumparare) cu monede digitale gen bitcoin, litecoin, dogecoin, ethereum etc... comit vreo infractiune?

| Ioandelasal a răspuns (pentru adrianpetrican):

Nici o prevedere legala nu interzice aceasta.
P.S. Mai termina cu aceste prostii, este ultima data cand ti-am raspuns.

| adrianpetrican explică (pentru Ioandelasal):

Am comis in perioada 01.06. 2013-09.02.2014 mai multe fapte de inselaciune! Intrebarea este se pun si faptele de inselaciune comise inainte de 31.01. 2014 sau se considera inselaciune in mod repetat si se ia in considerare ultima fapta de inselaciune comisa dupa data de 31.01. 2014 de cand prescrierea se face in cinci ani de la comiterea ultimei fapte de inselaciune comisa?

| adrianpetrican explică (pentru Ioandelasal):

Sa zicem ca am comis o fapta de inselaciune acum o ora! Daca in cinci ani nu primesc citatie de la politie mai pot avea probleme dupa cei 5 ani? Dupa 5 ani pot sta linistit? E ca si cum nu as fi comis fapta de inselaciune?

| adrianpetrican explică (pentru adrianpetrican):

Sunt angajat! daca voi fi condamnat penal atunci imi poate fi luat din salariu?

| ALGator a răspuns:

Intrebarea ta e neclara.

| adrianpetrican explică (pentru ALGator):

Am comis acum 2 ani o inselaciune in bitcoin! Acum 1 an am inceput sa investesc in monede digitale! Intrebarea este dupa prescrierea faptei de inselaciune comisa acum 2 ani nu voi mai avea probleme cu banii care ii obtin acum din vanzarea de moneda digitala?

| Bondarel99 a răspuns (pentru adrianpetrican):

Acum ca ai scris inca o data e mai clara laughing
Cred ca voia sa spuna incompleta.

| ALGator a răspuns:

Bitcoin e o moneda. Nu exista restrictii in folosirea unei monede de catre cei care au antecedente penale, condamnari etc.
Daca ai produs o paguba materiala, in urma unei sentinte poti fi supus la executare si pus sa platesti inapoi suma pagubita (cea decisa de tribunal). Plata pagubei nu are nici ea de a face cu bicoin. Suma ti s-ar va imputa in moneda tarii (RON probabil) si ar ramane la latitudinea ta cum procuri aceasta suma in RON (vinzi bitcoin sau oi sau ce vrei tu). In caz de neplata ti se pune poprire pe ceeace posezi ca sa acopere suma imputata (se blocheaza contul bancar sau mai stiu eu ce).
Este putin probabil ca cineva vreodata sa te poata impiedica legal sa cumperi sau sa vinzi bitcoin. E ca si cum nu ai mai avea voie sa ai un portofel cu RON.
Totusi, intrucit bitcoin se tranzactioneaza prin brokeri (cred), nu pe strada, s-ar putea ca unul din acesti brokeri sau toti (nu prea vad cum, dar, in fine...) sa te puna pe o lista neagra ca utilizator si sa fii refuzat sa tranzactionezi. Asta chiar fara o decizie judecatoreasca, fiind vorba de propria lor ograda.

Pina la asta, sa nu uitam totusi: hotul neprins e negustor cinstit. Ti se aplica prezumtia de nevinovatiei cita vreme nu esti dovedit.

| adrianpetrican explică (pentru ALGator):

Tot ce ai povestit tu pot pati pana se prescrie fapta de inselaciune, adica 5 ani?

| adrianpetrican explică:

Am comis acum 2 ani o inselaciune in bitcoin! Acum 1 an am inceput sa investesc in monede digitale! Problema este ca sunt angajat! Daca voi fi condamnat penal atunci imi poate fi luat din salariu?