| anonim_4396 a întrebat:

Am contul pe Facebook de 10 ani, însă nu am văzut niciodată pe Facebook așa ceva. Ieri mi-a apărut un anunț, o reclamă care părea a fi din partea unei bănci cunoscute din România în care scria că oferă "împrumuturi", etc. De fel eu ascund toate reclamele, l-am ascuns și pe acesta apoi cum s-a părut ceva ciudat în anunț, l-am reafișat și citit comentariile postării în cauză. Din ce răspundea "proprietarul acestei pagini" altora care ziceau ca ar fi interesați de împrumut, mi-am dat seama că în spatele acelei pagini se ascunde vreun bombardier încarcerat la Jilava sau poate vreun bombardier eliberat care caută să își rotunjească veniturile.
Pentru împrumut cerea 100 euro în avans, invită oamenii la discuții pe whatsapp, răspunde cu "bună" și ca el sau ea se jură ca cel care dorește împrumut va avea banii în cont după ce va face plata de 100 euro. De când banca se jură când ei îți cer un maldăr de acte? Voi atașa la sfârșit link-ul paginii în cauza, însă îmi trecea prin cap sa sesizez poliția referitor la asta. Am făcut și captură de ecran, iar după părerea mea se cam încadrează la tentativa de înșelăciune odată ce a creat o pagină cu numele unei bănci cunoscute din România și încearcă să obțină bani de pe urma acesteia. Însă mă uit la aprecierile pe care le-a primit postarea, iar din 200 și ceva de aprecieri (sau cine știe câte sute au mai văzut), numai eu sa ma găsesc sa sesizez? La Facebook am raportat reclama și nu au șters-o de pe Facebook, am raportat și pagina că este creat în numele altei afaceri dar la fel :nu au șters pagina. Facebook bine ca ma blochează pe mine când zic cuiva ceva și încurajează astfel de fapte pentru că este reclamă plătită și aduce bani în conturile Facebook. Interesant când vezi cât te inventivi pot fi infractorii, din metoda accidentul acum s-au reprofilat.

https://www.facebook.com/103963301831746/posts/104624755 098934/

3 răspunsuri:
| Feri5 a răspuns:

Am accesat linkul și îmi arată că pagina a fost ștearsă...

| anonim_4396 explică (pentru Feri5):

L-am editat în www. Nu știu ție cum nu funcționează, eu l-am accesat și din Samsung browser și Chrome, aplicația Facebook și pagina este încă vizibilă.

| anonim_4396 explică (pentru Feri5):

Am editat iar, de data asta am adăugat link direct către postare.