| Welterweight a întrebat:

Am cumpărat azi niște paste și miros puternic a mucegai. Pe ele scrie că expiră în iulie 2022.
Cum trebuie procedat? Mă întorc la magazin sau unde pot să reclam?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand te duci la magazin si soliciti sa ti le schimbe sau sa-ti restituie pretul.
Daca nu vor te poti adresa protectiei cumparatorului din judetul tau.

| unicka a răspuns:

Dacă sunt in termen nu ai ce sa faci, nu este vina vanzatoarei si nici a magazinului, nu erau desfăcute, deci slabe sanse cu protectia consumatorului in acest caz. Ai putea totuși sa ii spui frumos vanzatoarei care ar putea retrage de la vânzare acele produse sa nu mai pățească si altii cum ai pățit tu. Aici e vb de firma producătoare care nu cred ca pentru o pungă de paste se poate face ceva. Parerea mea...

| darrio2007 a răspuns:

Te intorci cu ele la magazin doar daca mai ai bonul cu care le-ai cumparat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Arunca le ca acum doar nu o sa te certi cu vinzatoarea. Sau cum vrei.