| Cristi_3697 a întrebat:

Am cumparat un Opel Astra din 2005 pe 24 dec 2013 de la un vanzator roman. Masina a fost adusa in luna noiembrie 2013 din Germania. Am inmatriculat masina pe RO. Intrebarea mea este tongueot da in judecata pentru recuperarea taxei auto? A fost destul de mare 600euro. Am auzit la unii ca doar pentru masinile inscrise pana in 2012 se poate da in judecata.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti da in judecata dar nu cred ca o sa obtii castig de cauza pentru timbrul de mediu. Paba acum n-am auzit sa fi castigat cineva.

| Cristi_3697 explică (pentru Ioandelasal):

Te rog fii mai explicit, nu inteleg ce vrei sa spui " nu o sa obtin castig din cauza timbrului de mediu". Mersi pentru raspuns

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ioandelasal):

N-am spus "din cauza" ci "pentru" timbrul de mediu. Asa se numeste acum taxa de inmatriculare, introdusa conform OUG 9/2013. Timbrul de mediu a inlocuit taxa de prima inmatriculare/taxa de poluare, incepand cu luna martie 2013.

| Maioru a răspuns:

Citeste OUG nr 9/2013 prin care taxa de prima inmatriculare s-a transformat in timbrul de mediu care nu se mai restituie. Taxa de prima inmatriculare se restituie prin proces si tu ai platit timbrul de mediu care nu se restituie