| benga94 a întrebat:

Am de gind sa achizitionez un autoturism sa il trec pe alt nume inclusiv si asigurarea va fi pe numele acelei persoane deoarece pe numele meu ar fi peste 20 de milioane asa pe numele lui am inteles undeva la 6 mil,intrebarea e daca (doamne fereste)am un eveniment nedorit nu e valabila asigurarea pentru ca e pe alt nume? ca asa circula unele zvonuri,acum mie mi se pare ceva aberant dar am zis sa va intreb pe voi poate stiti mai sigur si mai bine,si inca ceva care ar fi diferenta la bani intre asigurare normala si casco mar bate gindu de casco dar nu stiu cit costa, si sunt cam derutat rca e asigurarea normala sau e altceva?(automobilul care vreau sa il achizitionez e golf 4 1.9 tdi sau opel corsa 1.3 cdti)

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr.136/1995, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.48.Persoanele fizice sau juridice care au în proprietate vehicule supuse înmatriculării/ înregistrării în România, precum şi tramvaie au obligaţia să se asigure pentru cazurile de răspundere civilă ca urmare a pagubelor produse prin accidente de vehicule în limitele teritoriale de acoperire şi să menţină valabilitatea contractului de asigurare prin plata primelor de asigurare, precum şi să aplice pe parbrizul vehiculului sau în alt loc vizibil din exterior vigneta."
Rezulta foarte clar ca proprietarul masinii trebuie sa incheie contractul de asigurare pentru RCA. Obligatia de incheiere poate fi transmisa altuia doar daca inchei cu acesta un contract de comodat si el circula cu masina.
Nu exista asigurare normala si CASCO, doar asigurare de raspundere civila auto (RCA), care este obligatorie si asigurare CASCO, care este facultativa.
Asigurarea CASCO este mai scumpa, deoarece acopera si pagubele produse masinii tale ori urmarile accidentului asupra vietii sau sanatatii tale, in cazul accidentului de care esti vinovat, spre deosebire de RCA care acopera doar pagubele celui accidentat din vina ta.

| mgtow a răspuns:

In caz de belea tu nu esti acoperit, doar daca esti figurat in asigurare ca sofer optional pe langa cel principal. RCA e asigurarea obligatorie pentru raspunderea civila auto, poate sa fie basica sau casco.

| benga94 explică:

In concluzie daca masina si asigurarea va fi pe numele altei persoane care nu e din familia mea, trebuie sa ma treaca undeva la asigurare sau cum ca nu am inteles? Sau mai bine ma duc cu persoana respectiva la notar fac o procura prin care ma imputerniceste in totalitate vizavi de masina si sa pot face orice cu ea chiar si in lipsa lui nu ar fi mai bine?

| MihaiLoredana a răspuns:

In RO sistemul Bonus Malus e vrajeala ca nu poate fi verificat on-line, deci declari ce vrei cand faci asigurarea.

In mod normal asigurarea se face pe numele proprietarului din acte / nu pe numele soferului.

Preturile RCA sunt "turbate", eu nu mi-am putut inchipui ca o asigurare la un motor de 1.5 sa ajunga 16 milioane.

https://www.facebook.com/asiguraribulgariaconstantabacauiasisuceava/