| monicacorina a întrebat:

Am decis sa ma despart de sotul meu. Casa este pe numele lui si o avea si inainte de casatorie, eu nu am contribuit cu nimic. Ii pot lua jumatate din avere? Mentionez ca voi naste peste doua luni, el a fost cel care a intentat divort.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu, nu ai dreptul la nimic din casa, este bun propriu al lui. Ai avea dreptul doar la jumatate din bunurile imobile si mobile dobandite pe perioada casatoriei (daca sunt), doar la acestea ai contribuit si tu. Numai bine!

| justitiarul a răspuns:

Intreaba utilizatorul Ioandelasal.E singurul de aici care iti poate da un raspuns pe care sa te bazezi!

| MMihai a răspuns:

Te vei alege cu nimic, că nu ai nici un drept.
La divorț se împart bunurile făcute în comun și atât.
Și nici asta nu este ceva corect, dar cred că așa sunt legile.
Dacă unul câștiga 10.000 lunar și altul 1.200 lunar, contribuția la bunurile comune, nu este aceiași.

| Fantoma_1807 a răspuns:

Pentru ca casa era a sotului tau dinainte de casatorie, este bunul sau personal la care tu nu ai dreptul, puteti imparti numai bunurile dobindite in timpul casatoriei. Copilul care se va naste va avea insa un drept de mostenire asupra bunurilor tatalui sau si un drept de pensie alimentara de la acesta, pina atunci insa nastere usoara si poate... va ginditi inca odata la acest pas, nu pentru voi ci pentru cel mic.

| EmaS a răspuns:

Ai putea sa incerci o impacare cu sotul tau, tinand cont de situatia in care te afli.Acum ai cel mai mult nevoie de sprijinul lui si de un tata la copil.Te-ai gandit ca cel mai mult va avea de suferit copilul care va creste departe de tatal lui? Nu vreau sa ma gandesc cat de prost te vei simti cand restul mamicilor vor primi flori,felicitari, imbratisari din partea sotilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.Postarea nu are legatura cu Dragoste si sex.

| Ovydiw a răspuns:

Nu cred ca tu ai drepturi la avere insa copilul are...
Pentru mai mult ajutor ar trebui sa contactezi un avocathappy
Bafta!

| InGeRaSsDeCaTyFeAa a răspuns:

Pai o fi avut si motive. Tu te gandesti la avere in loc de copil? Lol frate. Nu nu ai cum si nici nu ai merita. Fa-ti draga mea casa singura daca vrei

| Andrei7520152 a răspuns (pentru InGeRaSsDeCaTyFeAa):

"Tu te gandesti la avere in loc de copil? "

sa cresti un copil costa o mica avere

| askman4u a răspuns:

Avocat.net