| Sipos-Grecu_Stefan_1962 a întrebat:

Am un prieten a fost casatorit 1 an dupa un an nevasta a intentat divort de atunci traiesc impreuna in concubinaj de25 casa este pe numele concubinei si acum vrea sa il scoata afara din casa ce drepturi are prietenul meu si ce mai poate obtine ce se poate face ca e disperat ca nu are unde se duce ca are o pensie de 750lei

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Casa fiind proprietatea concubinei el nu are nici un drept asupra ei. Nu are nici macar un drept de creanta (de a fi despagubit), daca n-a contribuit cu bani la constructia sau la reparatiile capitale ale casei.

| katy a răspuns:

Ce mai bine e sa ia legatura cu un avocat.din ce stiu eu, se imparte ce au luat impreuna in timpul mariajului. daca e casa pe numele ei, nu prea are ce sa ii faca, dar sa consulte totusi un avocat, poate exista totusi mici portite de care sa se agate

| Betty12345678 a răspuns:

Din pacate nu are ce sa faca in legatura cu casa.

| OMFGConrad a răspuns:

Singurul lui drept acum e să fie ajutat de prietenul său...