| TamplaruAnisoara a întrebat:

Am discutat cu seful de post din localitate si mi-a zis sa depun plângere civila la judecatorie si sa cer despăgubiri pentru problemele pe care le am. Dar daca primul dosar s-a încheiat prin netrimitere in judecata pe motiv ca "nu pot crede" o sa îmi primească plangerea si o sa se facă cercetări? La primul dosar mi s-au refuzat toate probele. Iar cele luate de parchet de la spital stau la dosar fara sa se facă expertiza lor.

22 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti depune o actiune civila dar numai daca nu s-a depasit termenul general de prescriptie de 3 ani.

| TamplaruAnisoara explică (pentru Ioandelasal):

Au trecut 7 ani, dar unele probe de abia acum apar. Daca s-a făcut asta cu premeditare nu se tine cont?

| anonim_4396 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Https://www.tpu.ro/......-le-porti/

despre cipul ce v-a fost implantat de doctor este vorba?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

In orice caz, chiar si in situatia asta, cata vreme ciparea nu e incriminata de legea penalalaughing, e aplicabil termenul de prescriptie de la 253(4) pentru a solicita despagubiri, adica termenul general de 3 ani

| TamplaruAnisoara explică (pentru anonim_4396):

Am fost bătută de un vecin si am avut coaste fracturate si deplasate + osul stern fracturat si deplasat, mana fracturata, osul omoplat la fel, dar toate radiografiile au fost șterse ca sa nu se vadă fracturile + tomograful care nu s-a copiat pe CD decât partea cu abdomenul, si nu au vrut procurorii sa le facă expertiza lor. O parte sunt la dosar, o parte la mine si s-a cerut doar medicului legist sa facă expertiza lor. Acesta le-a refuzat spunand in scris ca expertiza in acest caz trebuie făcută de către specialiști in criminalistica. Nu s-a vrut sa se facă aceasta expertiza si au încheiat dosarul motivând ca "nu pot crede". Dupa, prim procurorul a fost promovat fiind transferat la DIICOT Sibiu ca SEF.Așa se racolează cadre "de incredere" la conducerea parchetelor, a Judecătoriilor, si a Politiei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

A, da...tin minte
pai s-a prescris atunci actiunea civila

| anonim_4396 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Doamne fereste! Ce criminali! Ei (medici, psihologi, politisti, procurori, judecatori, oameni din serviciile secrete, politicieni) urasc oamenii care reclama. Le stiu sistemul, e o intreaga mafie. Rareori primesti ajutor de la sistemul asta. Vorbesc din experienta.

| TamplaruAnisoara explică (pentru anonim_4396):

Am fost la DNA București in 2015 si când am intrat in audienta fara sa ma întrebe cine sunt si ce doresc, mi-a spus procurorul ca : " problema dv nu se rezolva". Întrebând de ce? A zis: "justiția nu se da in judecata". Si m-a dat afara. Nu m-a trecut in registrul de evidenta al audientelor, se vede ca ma cunoștea, a ajuns Piza mea ke el înaintea mea. Si când te gândești ca romanii și-au pus încrederea in DNA! Laura Codruta Cheovesi daca a fost si ea Ca fel nu merita funcția de la UE.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Crezi ca eu n-am reclamat la DNA? Degeaba.Ei se cred Dumnezei. Iar noi fraierii de rand.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cum ai ajuns batuta de vecin?

| Ioandelasal a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ti-am raspuns la intrebarea anterioara, poti sa faci si acum plangere penala si constituire de parte civila in dosarul penal.

| TamplaruAnisoara explică (pentru Ioandelasal):

Dar nu s-au prescris faptele? Au trecut 7-8 ani de atunci. Dar daca da, atunci nu-mi rămâne decât sa lupt pentru a face cunoscut public cine este cu adevărat justiția. Dar ma tem ca Secția de investigare a faptelor procurorilor si judecătorilor nu are viață lunga.

| Ioandelasal a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nu s-au prescris, de altfel infractiunea de omor este imprescriptibila.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Exista biblioteci bune in orasele mari, dar si SCRIBD. Poti consulta carti de drept penal, drept international, te poti inscrie la facultatea de drept sau poti vorbi cu cineva care a terminat facultatea asta. Eu am sunat odata un profesor de drept de la o facultate, i-am gasit numarul de telefon pe internet.

| TamplaruAnisoara explică (pentru anonim_4396):

Eu am cumpărat Codul Penal si cel fe Procedura Penala. Dar de atunci s-au mai făcut modificări. O sa il procur si pe ultimul si o sa îmi fac singura plangerea. Ma pricep mai bine decât un avocat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Trebuia sa imprumuti cartile de la biblioteca. N-are rost, la noi nu exista justitie.

Bula
| Bula a răspuns:

Cand depui o plangere, trebuie sa dispui si de probe convingatoare, macar despre existenta faptei.
Daca nu ai nici o proba, nimeni nu te va crede cand depui o plangere, si va fi respinsa.
Daca ti se respinge o plangere in instanta, atunci va trebui sa platesti si toate cheltuielile de judecata.

In concluzie: aduna orice probe din care sa reiasa existenta faptei, eventual si fapta faptasului.

| RAY a răspuns:

Incearca sa dai detalii despre ce ai patit

| TamplaruAnisoara explică (pentru RAY):

E prea mult. As putea scrie un roman. Dar daca as ști ca cei care cercetează judecătorii si procurorii sunt interesați de aflarea adevărului si i-ar pedepsi as depune plângere împotriva lor de abuz in serviciu. Dar ma tem ca daca ajunge PNL la putere ii desființează.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vor face nimic. Ai sa vezi. Fa-ti singura dreptate, pentru ca la noi nu exista justitie. Au dat la stiri pe avocatul familiilor victimelor din cazul Caracal si spunea ca se asteapta la o decizie in favoarea criminalului.Cel putin in inchisoare a fost facut praf de alti detinuti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt niste monstri. Nu avea incredere in ei, nu-ti vor face dreptate, te vor plimba de la o autoritate la alta si atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cercetari pe naiba. Iti vor inchide dosarul si la revedere.