| claudya013 a întrebat:

va rog mult daca ma puteti ajuta cu un sfat pentru ceva ce ma ingrijoreaza. astazi eu cu o prietena am furat dintr-un supermarket ceva in valoare de cativa lei. ne-au chemat la perchezitii dupa care au vrut neaparat sa cheme politia, insa au ajuns la acordul sa platim de 10 ori valoarea produsului, si am putut pleca dupa. acum nu stiu,intrebarea mea este daca desi s-a stabilit acest acord si am platit inzecit valoarea produsului, mai pot sa imi faca ceva, sau sa ma cheme la politie. nu mi sa mentionat dar ma ingrijorez

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu au anuntat politia nu se va intampla nimic.

| claudya013 explică (pentru Ioandelasal):

Nu au anuntat politia, ca cazut la acordul de da inzecit suma.multumesc

| alessia5158 a răspuns:

Nu vor anunta politia, daca nu au facut-o de prima data. Pe viitor, nu mai repeta asemenea fapta teribilista --- esti deja in vizorul lor si se prea poate ca sa fi anuntat si alte supermarket-uri din localitatea de domiciliu.

| jamal000 a răspuns:

E un acord verbal, insa avand in vedere contextul ma indoiesc ca vor depune plangere la politie, au probleme mai importante.

| claudya013 explică (pentru jamal000):

Da,dar desi a fost doar un acord verbal, nu stiu ce sa zic daca au cum sau nu sa depuna plangere odata ce nu au anuntat politia atunci.

| jamal000 a răspuns (pentru claudya013):

Pot depune plangere si ulterior, insa nu cred ca are sens sa te agiti, mai ales ca nu cred ca au nici datele voastre si pentru "5 lei" nu sta nimeni sa va caute cu ajutorul filmarilor. Stai linistita.

| claudya013 explică (pentru jamal000):

Datele le au la ei la perchezitii, ca au scris in condica lor sau ce o fi, si am semnat si amandoua. de asta ma agitam mai mult

| CISCO a răspuns:

Claudya013 politia stie acum de voi va are in evidentza si magazinul de unde ati furat v-a dat interdictie acolo nu mai ai voie niciodata daca te prinde in magazin ca intri cheama garda si te ia si iti da amenda.

| claudya013 explică (pentru CISCO):

Da, dar nu mi-au spus ca as avea interdictie. mi-au zis sa nu mai fac asa ceva si atat. nu mi-au pomenit de interdictie, iar politia nu au chemat-o ca sa ma aibe in evidenta

| dusmanul86 a răspuns:

Atunci cand ai platit valoarea produsului de 10 ori ai primit o chitanta ceva?

| claudya013 explică (pentru dusmanul86):

Nu, chitanta nu, am doar bonul normal de la casele de marcat

| dusmanul86 a răspuns (pentru claudya013):

Atunci inseamna ca nu ai fost trecuta pe nici un fel de lista ce se da la politie.in mod normal pentru cazuri de genul furturilor minore din magazin se platesc daune de interes(cam 150lei) acolo unde lucrez eu.Ti se da o chitanta inregistrata intr-un registru ce este verificat periodic de politie, plus ca ti se pune interdictie de a mai intra in magazin

| claudya013 explică (pentru dusmanul86):

Am fost trecuta intr-un registru dar chitanta nu mi s-a dat

| claudya013 explică (pentru dusmanul86):

Spune-mi si mie te rog ceva, aseara am primit un telefon de unde am stat acum una an, cum ca la asociatie le trebuie adresa unde stau eu acum pentru cartea funciara, poate avea vreo legatura?

| dusmanul86 a răspuns:

Nu cred ca are nici o legatura