| anonim_4396 a întrebat:

Am fost cu masina sa iau apa de la o fantana, fantana era pe un drum ingust la intrarea caruia era semnul de Interzis, ok, de respectat ca nu ai voie pe acel drum cu masina. Eu am bagat masina cu spatele pe acel drum astfel incat semnul de Interzis era la mijlocul masinii, asta pentru a-mi fi mai usor sa cobor cu apa de la fantana direct in portbagaj. Doi politisti de la Politia Locala au trecut pe acolo pentru un om aflat in izolare, unul dintre ei era foarte furios din cauza acelui om aflat in izolare. A oprit la masina mea si incepea sa-mi faca poze la numar, am coborat sa vad care este treaba si a spus ca-mi ia carnetul si ca o sa-mi dea puncte de nu o sa pot sa le duc. M-am emotionat pentru un moment pentru ca era foarte furios si cu mult in varsta. Mi-a spus ca e drum interzis, am spus ca inteleg si ca nu am intrat chiar pe el, am oprit doar masina sa iau niste apa replicand ca asta e loc de intors masina (aici mi s-a parut ciudat, drumul pe care venea cu spatele era un drum cu o singura banda care nu ducea la nicio alta intersectie iar el dorise sa intoarca masina pe drumul unde am last-o eu pentru a nu da cu spatele pana in capat). Ma rog, celalalt politist statea langa si nu spunea nimic. Am luat masina si am dus-o pana in capatul strazii pe unde trebuiau ei sa iasa, dupa ce m-am intors pe jos a oprit masina, a deschis geamul si mi-a spus ca ii pare rau, eu i-am spus ca daca ii pare rau sa mearga cu mine si sa ma ajute sa car bidoanele cu apa pana unde m-a pus sa duc masina, a spus ca e in misiune si ca pot acum sa iau masina si sa o pun la loc. Mi s-a parut atat de dezgustator ceea ce a facut, i-am spus doar ca s-a ofticat ca nu avea unde sa intoarca masina si ca nu stia sa mearga cu spatele pana in capat si am plecat.
Acum. Politia Locala avea cum sa-mi ia carnetul si sa-mi dea puncte pentru asta?
Si chiar era atat de ilegal ce am facut? Cum am lasat masina la intrarea pe un drum interzis

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Asa este! Ce este atat de grav ca ai incalcat o lege? Presedintele tarii a incalcat mai multe, a incalcat chiar Constitutia, a luat casa prin fals si uz de fals si n-a fost cumparator de buna credinta, n-a inapoiat bani incasati ilegal si nu-l intreaba nimeni de nimic. O sa ajungem o tara in care fiecare face ce vrea. Nu-i de mirare ca vine unul pe strada si-ti da cu cutitul in inima. Doar are voie, nu? Vai si amar!

| Sofer a răspuns:

Bine ca ai scăpat și nu ți-au dat amenda ca ai blocat drumul.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Stationarea pe un drum public mai ingust de 6 m este interzisa. De luat carnetul politia locala poate sa ti-l ia, deoarece au capatat si dreptul de politie rutiera. De luat in situatia ta, nu putea, daca nu circulai pe sens interzis pe drumul cu sens unic. "nerespectarea interdictiei temporare de circulatie pe un drum public;" daca ti-l lua, in instanta il primeai inapoi, deoarece nu putea sa demonstreze ca circulai pe acel drum, iar pentru stationare in loc nepermis se sancționează cu amenda prevăzută în clasa II de sancțiuni, de la 4 la 5 puncte-amendă, 3 puncte de penalizare. Un punct amenda este 145 lei.

| FreddieM a răspuns:

Si daca ai vazut ca factorul uman din interiorul lui a functionat, ce a zis cocalarul din tine, ia sa-i dau o lectie tipului asta si sa-l umilesc oleaca.
PS: macar el a regretat gestul.
Pace